Zemanova poslední schůzka s experty před volbami. V Lánech se sešel i s Pelikánem

Na zámku v Lánech začala v sobotu dopoledne schůzka expertního týmu prezidenta Miloše Zemana, který si pozval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a jeho předchůdkyni Helenu Válkovou (oba ANO). Setkání by mělo být hlavně bilanční. Podle vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude patrně poslední podobnou schůzkou hlavy státu se členy vlády před říjnovými sněmovními volbami.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán | Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden při bilanční schůzce pochválil Pelikánův úřad za zpřísnění dozoru nad exekutory, zkrácení délky civilních soudních řízení a posílení zaměstnanosti vězňů.

Rath se opět snaží smazat odposlechy. Podal ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího soudu

Číst článek

Předsedovi vlády chyběl nový zákon o znalcích nebo úprava zjednodušující oddlužení lidí v dluhové pasti, kterou pravice odmítala jako socialistický experiment. Ministr byl kritizován také za neprosazení zákona o státním zastupitelství, který by zajistil větší nezávislost žalobců na výkonné moci.

Mezi probíraná témata v Lánech by mohla patřit i kauza Čapí hnízdo, o níž Zeman nedávno mluvil jak s Pelikánem, tak s šéfem ANO a exministrem financí Andrejem Babišem. Na začátku příštího týdne by pak na Pražský hrad měl dorazit kvůli tomuto tématu ministr vnitra Milan Chovanec.

V souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo chce policie Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu. Pelikán dříve prohlásil, že motivem policie je ovlivnit podzimní volby do Sněmovny.

Poradní sbor prezidenta by mohl probrat i kárnou žalobu na soudkyni Helenu Královou. Návrh na její odvolání z funkce se týká pěti různých trestních řízení, která Králová podle ministra prodloužila o léta, protože v nich opakovaně nerespektovala závazné právní názory nadřízených soudů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme