Zemanovci na své kandidátky lákají Rusnokovy ministry. Pecina už nabídku přijal

Strana práv občanů zemanovci chce na své kandidátky do předčasných voleb nalákat známé tváře. Případnými krajskými lídry v boji o sněmovnu by mohli být někteří členové Rusnokova kabinetu. Nabídku už ale nedostane premiér v demisi Jiří Rusnok, který ji opakovaně odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Pecina (ČSSD) | Foto: Tomáš Adamec

„Oslovíme s nabídkou všechny ministry mimo těch, kteří budou kandidovat za jinou stranu, nebo kteří kandidaturu odmítli. Jako prvního oslovíme s nabídkou kandidovat jako lídr v Moravskoslezském kraji Martina Pecinu,“ řekl předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nabídce míst na kandidátkách pro ministry Rusnokovy vlády mluvil místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš, Jan Hamáček z ČSSD a komentátor ČRo Petr Hartman

Místopředseda strany Vladimír Kruliš večer v Českém rozhlase potvrdil, že Pecina nabídku skutečně přijal.

Ve Zlínském kraji by se mohl do čela kandidátky postavit hradní kancléř Vratislav Mynář. „My jsme se dnes na politické radě dohodli, že mu nabídku dáme a byli bychom rádi, pokud by se stal naším lídrem, protože ho považujeme za velmi slušného a profesionálního člověka. Nicméně rozhodnutí bude záviset na něm. Rozhodnutí ještě nepadlo,“ řekl Kruliš.

To, jak by Mynář kombinoval práci v úřadě s předvolební kampaní, nechají zemanovci na něm. „S panem kancléřem jsme krátce hovořili pouze o tom, že mu předložíme nabídku kandidatury. Další záležitosti ohledně systému a podoby volební kampaně necháváme na něm a po projednání s panem prezidentem,“ vysvětlil předseda zemanovců Štengl.

Případnou nabídku by zvážil i ministr zemědělství Miroslav Toman.

ČSSD má k postupu SPOZ výhrady

Sociálním demokratům se lákání ministrů z „nestranické“ vlády na kandidátky zemanovců příliš nelíbí. Podle Jana Hamáčka z ČSSD by ministři sympatizující se SPOZ měli z vlády odejít. „Ministři byli jmenováni proto, aby spravovali ČR do předčasných voleb a ne proto, aby si za státní peníze dělali volební kampaň,“ upozorňuje.

„Pokud by se ukázalo, že ministři Rusnokovy vlády masivně nastupují na kandidátky SPOZ, tak by to dalo spíše za pravdu těm, kteří říkali, že hlavním kritériem nemusela být odbornost, ale spíše ochota spojit svoje jméno s touto stranou, která ještě úspěšně neprošla volbami a tudíž je její demokratický mandát velmi pochybný,“ říká Hamáček.

Věra Pfeifferová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme