Zemanovi týdenní odklad blokád nestačí

Pouhé týdenní přerušení blokád česko- rakouských hraničních přechodů odpůrci jaderné elektrárny Temelín předsedovi vlády Miloši Zemanovi nestačí k tomu, aby se sešel s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Domnívám se, že pokud blokády nebyly přerušeny, ale ustaly, pak nic nebrání mé schůzce s panem kancléřem Schüsselem," řekl dnes Zeman novinářům na tiskové konferenci po zasedání výboru Socialistické internacionály pro mír, bezpečnost a lidská práva. Rakouské iniciativy, které blokády organizují, však uvolnily hraniční přechody pouze na týden, aby tak vytvořily prostor pro jednání české a rakouské vlády a Evropské unie. Pokud však k jednáním nedojde, hodlají v blokádách pokračovat.

"Apelujeme na českou a rakouskou vládu, aby zahájily konstruktivní dialog o okamžitém ukončení štěpné reakce v Temelíně," píše se v prohlášení iniciativ. Zeman však v neděli řekl, že nehodlá se Schüsselem jednat o Temelínu pod hrozbou blokád hraničních přechodů. "Nikdy v životě jsem se nikým a ničím nenechal vydírat a nenechám se vydírat ani blokádami," zdůraznil. Rakouský kancléř by se rád sešel se Zemanem během příštího týdne, přesný termín by však měl být podle dnešního vyjádření jeho mluvčí Heidi Glückové teprve stanoven. Rovněž mluvčí české vlády Libor Rouček dnes potvrdil, že se datum a místo schůzky upřesňuje.

Česká strana mezitím požádala v souvislosti s blokádou hraničních přechodů o konzultaci Evropskou komisi, protože česko- rakouská hranice je vnější hranicí Evropské unie. Podle Bruselu vše nasvědčuje tomu, že blokování hraničních přechodů mezi ČR a Rakouskem nebylo v souladu s dohodami o přidružení, které s ČR podepsala EU.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme