Zemanovy výroky o Ukrajině: premiér války Porošenko, kompenzace za Krym i anexí uspokojené Rusko

Výrok prezidenta Miloše Zemana k řešení krymského problému, který pronesl v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, rozpoutal bouřlivou debatu. Na slova hlavy státu reagovali nejen čeští politici. Do debaty se zapojily evropské země, výrok komentují domácí i zahraniční média.

Kyjev/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český preziden Miloš Zeman. Archivní snímek.

Český preziden Miloš Zeman. Archivní snímek. | Zdroj: Reuters

Nejde o první vyjádření Miloše Zemana na téma anexe Krymu a války na Ukrajině. Připomeňte si další citáty, kterými český prezident komentoval neklidnou situaci na východě Evropy.

  • „Něco jiného je obsazení Krymu, který nikdy k Ukrajině nepatřil, ten daroval Nikita Chruščov Ukrajině v roce 1954, aniž by se kohokoli ptal. Nu a něco úplně jiného je vpád na území cizího státu." (rozhovor pro ČTK, 9. dubna 2014)

'Odmítáme Zemanovy postoje,' ozývá se z vlády. Prezidentovy výroky se dostaly i na program Senátu

Číst článek

  • „Občanská válka na Ukrajině se musí pravdivě pojmenovat. Je to doopravdy občanská válka. Může se z ní stát i ruská invaze. Zatím je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

  • „Bohužel Ukrajina je země, která si díky té občanské válce sama ničí svůj průmyslový potenciál, tím mám na mysli Donbas. A vytváří jakési hluboké příkopy mezi ruskojazyčným obyvatelstvem a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

  • „Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda. A já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou. Úvahy o tom, že tam sice jsou, ale jsou na dovolené, mně připadají poněkud komické, protože v současné době je východní Ukrajina asi nejhorší místo na dovolenou." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

  • „Ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc." (projev na konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos, 26. září 2014)

Fakticky uznal anexi Krymu, hodnotí Zemanův projev ruští poslanci. Absolutně nepřijatelné, zní z Kyjeva

Číst článek

  • „Ve Španělsku byla také občanská válka a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců." (rozhovor s českým novináři při návštěvě Lipska, 9. října 2014)

  • „Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem." (rozhovor pro ruskou televizi První kanál, 17. listopadu 2014)

  • „Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci." (rozhovor s českými novináři při návštěvě Kazachstánu, 25. listopadu 2014; finlandizace je proces, kdy se menší a slabší země vzdá části suverenity a volí neutralitu, aby silnějšího souseda odradila od toho, aby ji zahrnul přímo do své sféry vlivu; vychází ze vztahu SSSR a Finska po druhé světové válce)

  • „Míra korupce na Ukrajině je jedna z nejvyšších na světě. Proto tvrdím, že Majdan nebyla žádná demokratická revoluce, a domnívám se, že na Ukrajině probíhá občanská válka... Zatímco prezident Porošenko může být 'člověkem míru', tak soudě podle některých výroků premiéra Jaceňuka se domnívám, že je to spíše 'premiér války', protože nechce mírové řešení." (rozhovor pro deník Právo, 3. ledna 2015)

Zemanův projev byl v rozporu s naší zahraniční politikou, napsal Sobotka. Ukrajina bude chtít omluvu

Číst článek

  • „Manifestanti tam provolávali Banderovo heslo, které zní: Smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství... Tak jsem si říkal, že s Ukrajinou je něco špatně a něco špatně je i s Evropskou unií, která proti tomu neprotestovala." (rozhovor pro deník Právo, 5. ledna 2015)

  • „Znáte Banderův výrok: 'Zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety?' Pokud neznáte, nejste ukrajinisté. Pokud tento výrok znáte, souhlasíte s ním, nebo ne? Pokud s ním souhlasíte, naše diskuse končí... Dále bych vás chtěl upozornit, že již prezident Juščenko vyhlásil Banderu za národního hrdinu a že nyní se připravuje obdobné vyhlášení v případě pana Šuchevyče, který proslul tím, že v roce 1941 nechal ve Lvově postřílet tisíce Židů. Nemohu bohužel blahopřát Ukrajině k takovým národním hrdinům." (odpověď na dopis českých ukrajinistů, ve kterém si stěžovali na Zemanovy výroky, 8. ledna 2015)

  • „Myslím, že (Rusko) je uspokojeno anexí Krymu... Pochybuji o tom, že by bylo možné vpadnout na východní Ukrajinu už proto, že byla zničena občanskou válkou a Moskva by musela nakrmit desítky milionů hladových krků, a na to její hospodářská kapacita nestačí." (rozhovor pro agenturu AP, 21. dubna 2015)

  • „Budu citovat bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který v Praze veřejně řekl: ‚Když zkusíme vrátit Krym zpět Ukrajině, vyvolá to evropskou válku.' Jen cituji, nic víc. Takže vy chcete riskovat evropskou válku?... Krym je dnes 'fait accompli' (hotová věc)... Co s tím máme dělat? Kdyby existoval dialog mezi Ruskem a Ukrajinou, tak - a to je jen můj osobní názor - tak by se dalo uvažovat o nějaké kompenzaci za Krym, ať už finanční formě, nebo prostřednictvím ropy a zemního plynu." (vystoupení před parlamentním shromážděním Rady Evropy, 10. října 2017)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme