Zemanův kabinet končí, prezident jmenoval nového premiéra

Česká republika má nového premiéra. Prezident Václav Havel přijal na Pražském hradě demisi kabinetu Miloše Zemana a novým předsedou vlády poté jmenoval podle očekávání Vladimíra Špidlu, šéfa sociální demokracie, která vyhrála volby a rozhodla se vytvořit vládu s lidovci a Unií svobody-DEU. Odcházející kabinet Havel pověřil, aby vykonával vládu do pondělí kdy bude ustaven kabinet nový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

Za prezidentem přijeli na Hrad lídři stran budoucí koaliční vlády - Vladimír Špidla, Cyril Svoboda a Ivan Pilip. Během schůzky hlavu státu informovali o složení nového kabinetu. Předseda odstupující vlády Miloš Zeman poté předal prezidentovi demisi svého kabinetu. "Jsem velmi rád, že navazuji na vládu, která právě podala demisi, protože to byla vláda, která byla úspěšná," řekl na Hradě Vladimír Špidla.

Havel pak Zemanovu vládu pověřil prozatímním výkonem funkcí až do jmenování vlády nové a podle Ústavy jmenoval novým premiérem Vladimíra Špidlu. "Blahopřeji vám pane předsedo k vašemu jmenování a pevně věřím, že mi velmi brzo předložíte návrh na složení nové vlády. Tato vláda bude brzy jmenována a věřím, že posléze získá důvěru Poslanecké sněmovny," prohlásil prezident.

přípitek po jmenování | Foto: Stanislav Zbyněk

Havel současně Špidlu pochválil za přístup, se kterým vedl všechna povolební vyjednávání. Prezident věří, že Špidlův tým bude i přes těsnou podporu Sněmovny stabilní a dobrou vládou. Ostatní členy vlády Havel jmenuje v pondělí odpoledne.

Vladimír Špidla prezidenta těsně po svém jmenování ujistil, že nový vládní tým nehledá jeviště, ale chce být vládou v plném slova smyslu, a chce navázat na demokratický vývoj posledních let. "Aktéři povolebních vyjednávání vždy uvažovali o tom, že se sestavuje vláda pro Českou republiku v plném slova smyslu, které této instituci dává naše Ústava," uvedl. Sněmovnu musí Špidlův tým požádat o vyslovení důvěry do třiceti dnů.

Poslanecké kluby měly do dnešního odpoledne nahlásit sněmovní volební komisi nové nominace na zbývající čtyři místopředsedy dolní komory. Zákonodárci totiž na ustavující schůzi zatím zvolili pouze dva ze šesti kandidátů na tento post - Jitku Kupčovou z ČSSD a lidovce Jana Kasala. Zbývající čtyři místopřesedy sněmovny by pak poslanci mohli zvolit na své další schůzi, která začíná v úterý 16. července.

Šéf volební komise Pavel Hojda Radiožurnálu potvrdil, že kluby na posty místopředsedů nominovaly stejné kandidáty, kteří neuspěli při předchozí volbě - tedy Ivana Langera a Miroslavu Němcovou z ODS, komunistu Vojtěcha Filipa a unionistku Hanu Marvanovou.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme