Země Visegradské čtyřky se budou snažit o uvolnění pracovního trhu v Unii

Země takzvané Visegrádské čtyřky - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko - by měly dál usilovat o to, aby státy Evropské unie co nejdřív zrušily omezení volného pohybu pracovních sil. Shodli se na tom zástupci parlamentů zemí V4 na svém jednání v Praze. Podepsali deklaraci, kterou ještě dnes odešlou Evropskému parlamentu a vládám všech členských zemí Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Z patnácti starých členských států Unie otevřely v roce 2004 svůj pracovní trh pouze tři - Irsko, Velká Británie a Švédsko. U nich se podle informací zákonodárců z dnešní schůzky nepotvrdily obavy z narušení pracovního trhu, někde dokonce došlo ke zlepšení. Ukázalo se, že doplňujeme mezery na trhu práce a nebereme pracovní místa.

V tomto duchu zní i zpráva, kterou vypracoval český komisař Vladimír Špidla a kterou 8. února projedná Evropská komise. Dnešní deklarace zemí takzvané V4 může závěrečné projednávání ovlivnit.

Konečné rozhodnutí o prodloužení omezení volného pohybu pracovních sil nebo jeho zrušení je ale na jednotlivých státech. Nemusí nic vysvětlovat, pouze to oznámit Evropské komisi. Udělat to musí do 30. dubna.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme