Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Zemědělci budou demonstrovat na hranicích proti dovozu masa

Zemědělci se dnes chystají protestovat proti dovozu masa do naší republiky. Ten podle nich totiž ohrožuje české chovatele prasat. Jednu hodinu proto budou demonstrovat na hraničním přechodu Dolní Dvořiště. Jih Čech si vybrali proto, že velká část dovozu k nám přichází z Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávkující zemědělci | Foto: Jan Rosenauer

Producenti masa kvůli dovozu ročně přijdou o více než dvě miliardy korun, tvrdí prezident Agrární komory Jan Veleba.

Některé obchodní řetězce navíc podle něj upřednostňují maso z ciziny místo české produkce. Dovozy tak mohou nutit chovatele prodávat i pod cenou.

"Chceme upozornit na naše obrovské problémy, které máme. Zkrátka a dobře mám pocit, že začínáme být zbyteční v této zemi," podotkl Veleba.

Prodej pod cenou by podle Veleby měl omezovat zákon. Jednatel společnosti Interspar Martin Hruška se ale brání. Obchodníci podle něj se zemědělci vůbec nejednají, protože pro ně jsou důležití zpracovatelé, a ti v cizině nabízejí často lepší služby.

"Nám se nejedná vůbec o to, jestli je maso české, polské nebo maďarské, nám se jedná o kvalitu zpracování masa. My jsme určitě nebyli ti, kteří začali maso vyvážet do zahraničí, to oni začali vyvážet tu surovinu," řekl Hruška.

Podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka jsou ale často služby zahraničních zpracovatelů výhodné i pro samotné zemědělce. Například i české hovězí se z velké části zpracovává v cizině.

"Tudíž se sem dovážejí díly masa a případně celé maso ze zahraničních jatek, mnohdy to je i to české. Zejména u hovězího masa je to tak ve velké míře," uvedl Kozák. Česká produkce vepřového podle něj navíc není soběstačná.

Protest zemědělců by měl trvat zhruba hodinu. Rozdávat se budou letáky, ale také české uzeniny. Farmáři přitom původně pohrozili blokádou hraničního přechodu. O mírnější formě protestu rozhodl krizový štáb na základě výsledků středečního jednání, na němž se sešli zástupci ministerstva zemědělství, farmářů, zpracovatelů a obchodních řetězců.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme