Zemědělci budou v lednu demonstrovat kvůli situaci na trhu s mlékem

Farmáři chystají na leden do Prahy protesty kvůli situaci na trhu s mlékem. Výkupní ceny už podle nich klesly na 6 korun za litr, zatímco náklady na výrobu jsou o 2 koruny vyšší. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka hrozí podle farmářů likvidace chovů skotu. Práci by pak mohlo ztratit až 6000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veleba | Foto: Marián Vojtek

Zemědělci požadují pomoc od státu. Současný stav na trhu je podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby výsledkem zvyšujících se dovozů mléčných výrobků a trvale defenzivní agrární politiky české vlády.

"Rozhodli jsme se k prvnímu vážnému protestu a ten bude směřován k zákonodárcům a vládě České republiky, to znamená, že bude v Praze. Cena mléka v České republice dál padá a dostala se do pozice, kdy v České republice je v podstatě nejnižší farmářská cena mléka v celé Evropě," upozornil Veleba. Konkrétní místo a termín demonstrace oznámí Agrární komora v pátek.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) farmářům už slíbil, že v rámci českého předsednictví navrhne Evropské unii zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. Oboru chce pomoci také intervenčními výkupy ze strany státu za dohodnutou cenu.

Agrární analytik Petr Havel vidí dočasné řešení jinde: "Minimálně dočasně by zemědělci, ale v celé Evropské unii, nejenom v České republice, měli o něco snížit svou produkci mléka."

Marika Táborská, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme