Zemědělci by měli získat příští rok víc peněz, pondělní protesty ale rušit nebudou

Při jednání se zástupci agrárních svazů slíbil premiér Mirek Topolánek zemědělcům na rok 2009 víc peněz, než se zatím pro toto odvětví plánuje. Zemědělci by měli podle něj získat 1 miliardu korun, která se po schválení v Poslanecké sněmovně o rozpočtu na příští rok vezme z Pozemkového fondu. Další miliardu by potom mohl garantovat resort zemědělství, kterou v letošním roce nevyčerpal. Agrární komoře, která požaduje dorovnání přímých plateb na 90 procent úrovně západoevropských zemí EU, ale nabízená částka nestačí. Protesty, které jsou naplánované na pondělí, proto rušit nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn a traktor | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli chybějícím víc než 2 a půl miliardám korun chce už příští pondělí protestovat Agrární komora. Její nespokojení členové hodlají 13. října vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu. Naopak Asociace soukromého zemědělství, která chce plné dorovnání přímých plateb, připravovanou protestní akci odmítá.

Podle Mirka Topolánka je nová nabídka korektní: "Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale znamená přesun v rámci rozpočtu připraveného a přesun prostředků z roku letošního na rok příští. V konečném důsledku bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít."

Šéf Agrární komory Jan Veleba řekl, za jakých podmínek by protest odvolali: "Přimělo by nás k tomu, kdyby premiér nám dal písemný příslib, o který bychom se pak při jednání v parlamentu mohli opřít. Nemáme nic, máme jen holuba na střeše. Požádám pana premiéra o 2,6 miliardy. Ani nic jiného dělat nemohu, protože to je rozhodnutí představenstva Agrární komory." Veleba později dodal, že vládě dává do pondělka čas na tento písemný příslib dorovnání plateb až na 90 procent úrovně, kterou dostávají zemědělci například v Rakousku, Německu nebo Francii.

To, že by komora svůj protest rušila, ale zatím Veleba neuvedl: "Toto jednání, protože je to velká masa lidí, přišlo pozdě. My jsme jednali s vládou tři měsíce, když započteme první jednání na ministerstvu financí. Až do dnešního dne jsme nedocílili ničeho. Teď jsou tady v rovině slibu premiéra určité přísliby. Ještě je třeba říci, že ten přesun z Pozemkového fondu by musela schválit Poslanecká sněmovna."

V rozpočtu, který koaliční vláda schválila pro rok 2009, má resort zemědělství proti letošku o čtyři miliardy korun méně. Důvodem je snaha kabinetu snižovat deficitní hospodaření českého státu. O dalších téměř pět miliard korun méně než letos by naše zemědělství mělo dostat také z rozpočtu Evropské unie.

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme