Zemědělci chtějí v Evropě rovné podmínky, chystají protesty

V Česku koluje petice rolníků, ve které vyzývají vládu a parlament, aby nepřipustily likvidaci českého zemědělství a zabezpečily jeho rovnoprávné postavení v rámci Evropské unie. Zemědělci nesouhlasí s navrhovanými nerovnými podmínkami po vstupu do Evropské unie, nelíbí se jim také současný propad cen a zvyšování dovozních kvót. Hrozí proto rozsáhlými demonstracemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace

demonstrace | Foto: Jan Rosenauer

Rolníci nesouhlasí s tím, že by po vstupu do EU neměli mít stejné dotace jako jejich západní kolegové. Podporu pro jejich požadavky jim dnes ve Francii domluvil ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Byli jsme ujištěni o podpoře v těch prioritách, které jsme deklarovali. My jsme upozornili francouzskou stranu, že v rámci těchto priorit se prolínají i francouzské zájmy, především v oblasti cukru. Jistě víte, že 62 procent zpracovatelských kapacit je ve francouzských rukách; jedná se o francouzský kapitál, potažmo kapitál francouzských zemědělců."

Náš hlavní vyjednavač s Evropskou unií Pavel Telička ale míní, že zemědělci se zřejmě budou muset smířit s tím, že nebudou mít okamžitě stejné podmínky jako jejich zahraniční kolegové. Podle něj je vyrovnání pozic zemědělců otázkou několika let, a ve hře je také celková reforma agrární politiky Unie.

I když Telička pevně věří, že pro naše zemědělce vyjedná maximum možného, zcela ustoupit nátlaku EU ale rozhodně nehodlá. "Pokud by výsledkem jednání měly být ty návrhy, tak jak byly prezentovány před několika měsíci, tak pak si myslím, že to by byly podmínky, které by výrazným způsobem ovlivnily naše zemědělství a pak by byla velmi legitimní diskuse o tom, zda nyní ano, či nikoli," uvedl po setkání s šéfem zemědělských odborů Bohumírem Dufkem.

Předsednictvo agrární komory ustanovilo krizový výbor, který naplánuje přesný průběh chystaných protestních akcí. Zemědělci hrozí především rozsáhlými demonstracemi a blokádami silnic. Podle prezidenta komory Václava Hlaváčka se pod petici zemědělců podepsaly statisíce lidí. "Nemáme kam ustupovat, protože produkce, kterou děláme, už je tak malá, a kdyby se z ní mělo ještě ukrajovat, tak už je to konec zemědělství v České republice," řekl Hlaváček.

Mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa tvrdí, že jeho šéf se snaží situaci řešit. "Vyplatil veškeré zálohy na všechny podpůrné programy a samozřejmě hledá další zdroje mimo resortní rozpočet. Panu ministrovi se podařilo vyjednat pro resort zemědělství o 900 miliónů korun více oproti původnímu návrhu," uvedl.

Podle prezidenta agrární komory ale navýšení resortního rozpočtu pro příští rok problémy zemědělců nevyřeší. "Devětsetmiliónový nárůst vůbec neřeší celkovou krizi, protože se ze zemědělství dlouhodobě odčerpává více, než se do něj vrací. Propad v zemědělské produkci v roce 2002 bude vyšší než 23 miliard korun," odhaduje Hlaváček.

Dušan Valenta, Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme