Zemědělci chtějí ve středu blokovat Prahu

Zemědělci se pozítří opět chystají protestovat. Tentokrát by jich mělo do Prahy zamířit na 10 tisíc. Farmáři se obávají našeho vstupu do Evropské unie. Žádají od vlády a parlamentu záruky rovnoprávného podnikatelského prostředí, abys po vstupu do Unie obstáli v konkurenci. A Unie v poslední době udělala určité ústupky. Například souhlasí s tím, aby česká vláda v limitované výši zemědělcům dorovnávala přímé platby ze státního rozpočtu, a také nabídla vylepšení u některých zemědělských kvót - třeba u mléka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně

žně | Foto: Jan Rosenauer

Šéfa Odborového svazu zemědělství a výživy Bohumíra Dufka se Radiožurnál zeptal, jak by protesty měly vypadat a zda Pražané a návštěvníci metropole mají počítat například s dopravními problémy. "Počítáme minimálně dva mítinky s pochodem. Všechno se ukáže, jaká bude situace, protože i teď se sklízí některá úroda a je potřeba vědět, že zemědělci nepracují každý den, že mají určitá období a sezónní práce a pro nás sezónní práce znamená výsledek celého roku. Máme naplánovány celkem 4 mítinky."

Při akci by mělo být zablokováno například Václavské náměstí nebo velvyslanectví Evropské komise ve Střešovicích. "Musím říct, že my jsme plánovali takovou akci, která dokáže našim občanům vysvětlit, že nebojujeme čistě jenom o zemědělství a o potraviny, ale že bojujeme také za ně a nebude-li na trhu česká výroba, musí počítat všichni s tím, že to jednou všichni zaplatí, že ten sociální smír nebude tak jednoduchý."

Prezident Agrární komory Václav Hlaváček nevylučuje, že tato středeční akce nebude jediná. Může prý následovat ještě celá vlna podobných protestů. Farmářům nejvíc vadí nepřímé dotace, mají být čtvrtinové oproti přímým dotacím v Evropské unii. Hlaváček Radiožurnálu zopakoval, jaké jsou další věci, které zemědělcům vadí. "Otázka výše kvót u jednotlivých komodit, ať už jsou to krávy bez tržní produkce, cukr, len anebo mléko. Samozřejmě trápí nás také výše referenčního výnosu na orné půdě a v neposlední řadě také nejsme spokojeni s výší finančních prostředků do fondu na rozvoj venkova. Suma sumárum nabídka je pro nás naprosto nepřijatelná."

Unie v poslední době udělala určité ústupky. Například souhlasí s tím, aby česká vláda v limitované výši zemědělcům dorovnávala přímé platby ze státního rozpočtu, a také nabídla vylepšení u některých zemědělských kvót - třeba u mléka. Šéfa Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumíra Dufka se Radiožurnál zeptal, jak budou zemědělci psotupovat, pokud vyjednávání s Unií nakonec nedopadne podle jejich představ. "No pak samozřejmě budeme pokračovat v našich akcích a řekněme si zcela otevřeně, že budou asi pravděpodobně dvě stěžejní období. Podle nás to jedno obodbí bdue v době, kdy parlament bude posuzovat podepsané dohody, a druhé odbobí bude těsně před referendem, které by mělo být vyhlášeno v červnu."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme