Zemědělci chystají další protesty

Nespokojeni odcházeli z podvečerní schůzky s premiérem Vladimírem Špidlou zástupci zemědělců, kteří se obávají toho, že po vstupu do Evropské unie nebudou schopni konkurovat zahraničním kolegům. Podle návrhu Evropské komise by totiž farmáři z nynějších kandidátských zemí měli zpočátku dostávat jen čtvrtinové podpory. Zemědělci chtějí od vlády a parlamentu záruky rovnoprávného podnikatelského prostředí a na středu chystají do Prahy další demonstraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krajina | Foto: Jana Balounová

Jak Radiožurnálu potvrdil předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek, s výsledky jednání na Úřadu vlády zatím spokojeni být nemohou. "My jsme chtěli záruky, které budou garantovat určitou finanční hotovost přímých plateb. Nám až tak nejde o to, jestli ty přímé platby ve výši 25 procent budou dorovnány dejme tomu z Fondu obnovy venkova nebo z českého rozpočtu, ale přáli bychom si, kdyby byl stanoven rámec objemu finančních prostředků, které na tyto přímé platby budou stanoveny."

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Dufek o jednání s premiérem

Podle zemědělců je situace v jejich resortu nyní nejhorší za posledních 12 let. Podepsaly se na ní propad cen, silná koruna a letní povodně. Zemědělci hovoří o propadu příjmů až o 20 miliard korun a požadují větší pomoc od státu.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme