Zemědělci chystají další protesty

Nespokojeni odcházeli z podvečerní schůzky s premiérem Vladimírem Špidlou zástupci zemědělců, kteří se obávají toho, že po vstupu do Evropské unie nebudou schopni konkurovat zahraničním kolegům. Podle návrhu Evropské komise by totiž farmáři z nynějších kandidátských zemí měli zpočátku dostávat jen čtvrtinové podpory. Zemědělci chtějí od vlády a parlamentu záruky rovnoprávného podnikatelského prostředí a na středu chystají do Prahy další demonstraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krajina | Foto: Jana Balounová

Jak Radiožurnálu potvrdil předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek, s výsledky jednání na Úřadu vlády zatím spokojeni být nemohou. "My jsme chtěli záruky, které budou garantovat určitou finanční hotovost přímých plateb. Nám až tak nejde o to, jestli ty přímé platby ve výši 25 procent budou dorovnány dejme tomu z Fondu obnovy venkova nebo z českého rozpočtu, ale přáli bychom si, kdyby byl stanoven rámec objemu finančních prostředků, které na tyto přímé platby budou stanoveny."

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Dufek o jednání s premiérem

Podle zemědělců je situace v jejich resortu nyní nejhorší za posledních 12 let. Podepsaly se na ní propad cen, silná koruna a letní povodně. Zemědělci hovoří o propadu příjmů až o 20 miliard korun a požadují větší pomoc od státu.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme