Zemědělci kupují půdu dřív než vstoupíme do EU

Zemědělci zvažují nákup státní půdy. Snaží se tak předběhnout konkurenty z Evropské unie, kteří se pokoušejí investovat do českých pozemků přes takzvané třetí osoby. Většina z našich pěstitelů a farmářů ale neví, kde na to vzít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pole | Foto: Jan Rosenauer

Hektar státní půdy se nyní prodává na 40 až 60 tisíc korun. Po vstupu do Evropské unie to bude mnohem víc. Šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek však upozroňuje, že většina pěstitelů a farmářů na nákup státní půdy prostě nemá. "Protože se splácí ještě majetek, který zemědělci koupili z privatizace nebo koupili od restitujících osob."

Michal Bureš z Pozemkového fondu je poněkud jiného názoru. "Hospodařící zemědělci mají možnost kupní cenu uhradit formou třicetiletých bezúročných splátek."

Řešením by tak mohla být speciální Agrární banka. S návrhem na vytvoření přišel ministr zeměděství Jan Fencl. Prvotní impuls by jí měla dát dvacetimiliardová státní dotace. "Samozřejmě jakýkoli finanční ústav, který by určitým způsobem za určitých podmínek úvěroval zemědělce, tak musí být pro zemědělství plus," dodává odborový předák Bohumír Dufek s tím, že je ve hře asi 20 tisíc hektarů státní půdy.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme