Zemědělci kvůli zelené naftě omezili dopravu na stovkách silnic

SLEDOVALI JSME ONLINE - Dopravu prakticky po celé zemi dopoledne komplikovaly protesty zemědělců. Důvodem jejich nespokojenosti je chystané zrušení daňových úlev u nafty a zavedení spotřební daně na neperlivé víno. Změny, které jsou součástí balíku úsporných opatření, právě dnes schvalovala vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest zemědělců mezi Sedlčany a Příbramí | Foto: Filip Jandourek

Až 1800 pomalu jedoucích traktorů a dalších zemědělských strojů s transparenty omezilo provoz na téměř dvou stovkách silnic I. a II. třídy ve 12 ze 14 krajů.

Protesty se vyhnuly pouze Libereckému kraji a Praze, nejsilnější byly naopak na Vysočině. Na řadě míst se tvořily dlouhé kolony, s komplikacemi se řidiči potkávali až do 11. hodiny, kdy zemědělci akci ukončili.


Zemědělci chtěli dnešními protesty zvrátit rozhodnutí vlády, která hodlá skončit s podporou takzvané zelené nafty. Dosud u ní platí daňové úlevy ve výši 60 procent.

Podle předsedy Agrární komory Jana Veleby by čeští farmáři zrušením vratky za nákup nafty přišli o konkurenceschopnost, protože by jim chyběla miliarda a 600 milionů korun ročně.

Zrušení zelené nafty nás nepoloží, přiznávají zemědělci. Bojí se však o konkurenceschopnost

Číst článek

Agrárníci se rozhodli uspořádat nátlakovou akci v den, kdy vláda o chystaných změnách rozhodovala, a chtěli, aby svůj postoj přehodnotila. To se však nestalo. Zemědělci už dopředu avizovali, že v případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat.

Změny jsou součástí balíku úsporných opatření, která mají v příštích dvou letech udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Stát totiž potřebuje zvýšit příjmy a snížit výdaje, aby stabilizoval veřejné rozpočty.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme