Zemědělci měli loni nejvíc přesčasů a jedny z nejnižších platů

České zemědělství se nachází v začarovaném kruhu – lidí v něm zaměstnaných ubývá a na ostatní tak dopadá víc práce. Podle posledních statistik měli zemědělci loni opět nejvíc přesčasů ze všech profesí a výše jejich platů byla ve spodní části žebříčku. Z oboru proto lidé dlouhodobě odcházejí a zemědělství drží nad vodou jen ti, pro které se jedná o srdeční záležitost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kravín v Šitbořicích na Břeclavsku

Kravín v Šitbořicích na Břeclavsku | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

V kolébce chovu českého strakatého skotu, v Radešínské Svratce, měli ještě před dvaceti lety 350 zaměstnanců. Dnes jich je jen 75, podnik se přitom dále rozrůstá. Rozloha půdy, o kterou se zaměstnanci starají, se zvětšila o 800 hektarů.

„Sáhli jsme si tak trošku na dno a museli jsme se donutit a přinutit všechny naše zaměstnance, aby jeli tedy úplně na doraz, což se samozřejmě projevuje na jejich únavě a podobně. Zatížení je velké, takže to není vůbec jednoduché,“ uvědomuje si neradostnou situaci šéf farmy Roman Šustáček.

Jednou z nejnáročnějších činností v celém podniku je práce v dojírně. Zaměstnanci tam začínají už ve tři hodiny ráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Daniel Burda se podíval do zemědělského podniku v Radešínské Svratce

Také dojička Pavla, která na farmě pracuje už dvacet let, si všimla, jak ubývá lidí a přibývá práce. Odejít ale nechce.

„Od mládí jsem u zemědělství, no tak pracuji až do důchodu u zemědělství, kam bych šla. Mně se to líbí. Kdyby mě to nebavilo, tak tady snad nejsem,“ směje se.

Pracovníci v Radešínské Svratce přitom mají jedenáct hodin přesčasu a zemědělské platy. Někteří z nich by ovšem jinou práci v okolí našli jen těžko.

Otázka, jak zaměstnance v zemědělství náležitě odměnit za jejich pracovní nasazení, je poměrně složitá. Klíč je zřejmě třeba hledat hlavně ve zvyšování konkurenceschopnosti českého zemědělství v Evropě.

Farmáři ale také chtějí změnit zákony – třeba tak, aby podniky mohly lépe pracovat s přesčasy. Lidé totiž chápou, že pracovní doba se na farmě mění podle momentální potřeby.

„Především v létě aby měli možnost zaměstnat lidi možná nad stabilní časový rámec a naopak v zimě potom třeba aby měli volněji. Musejí to nějak řešit finančně a přes ty hodiny a to dneska je velký problém,“ dodává Šustáček.

Daniel Burda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme