Zemědělci odložili blokádu silnic, připravovanou na pondělí

Představitelé českých agrárních sdružení odsunuli protest plánovaný na pondělí, blokádu silnic kvůli nesouhlasu se státním rozpočtem na příští rok. Přijali současně písemný příslib premiéra Mirka Topolánka, že jim vláda dorovná přímé platby. Agrární komora požaduje na příští rok dorovnání těchto plateb o víc než 2 a půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělství | Foto: Marie Matúšů

Po dnešním jednání Agrární komory ve Velké Bíteši o odsunutí blokády informoval její prezident Jan Veleba. Potvrdil, že komora dostala dopis, ve kterém Topolánkova vláda slibuje 2 až 2,6 miliardy korun, tedy dorovnání, blížící se stu procent. "Je to ještě víc než dvě miliardy, které premiér slíbil včera, takže blokádu neodvoláváme, ale posouváme na další termín, abychom mohli těmto slibům dát prostor," dodal Veleba.

Veleba řekl v České televizi: "Máme v ruce dokument, který je podepsán předsedou vlády a na který se při dalších jednáních můžeme trošku spolehnout a trošku se o něj opřít. Premiér Topolánek na druhou stranu docílil toho, že nemáme důvod blokovat v pondělí silnice skoro ve všech okresech republiky."

S odložení protestu souhlasí i Zemědělský svaz České republiky. Zajedno zpočátku nebyli zemědělští odboráři. Později ale vedení Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy rozhodlo, že od pondělní blokády také upustí. Rozhodnutí oznámil předseda svazu Bohumír Dufek.

Náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč k rozhodnutí zemědělců dodává: "Samozřejmě to vítáme, na druhou stranu si myslím, že Agrární komora pochopila, že minimálně její vedení by se blamovalo ve chvíli, kdy se došlo ke konstruktivnímu řešení, které by tvrdě odmítli, kdyby demonstrovali v pondělí. Takže si myslím, že je to pozitivní zpráva, zároveň ale Agrární komora neměla moc velký manévrovací prostor."

Při pátečním jednání se zástupci agrárních svazů slíbil premiér Mirek Topolánek zemědělcům, že by měli získat 1 miliardu korun, která se po schválení v Poslanecké sněmovně o rozpočtu na příští rok vezme z Pozemkového fondu. Další miliardu, kterou v letošním roce nevyčerpal, by potom měl garantovat resort zemědělství.

V rozpočtu, který koaliční vláda schválila pro rok 2009, má zemědělství proti letošku o čtyři miliardy korun méně. Důvodem je snaha kabinetu snižovat deficitní hospodaření českého státu. O dalších téměř pět miliard korun méně než letos by naše zemědělství mělo dostat také z rozpočtu Evropské unie.

Renáta Prátová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme