Zemědělci plánují na 13. října celorepublikové protesty

Česko 13. října zřejmě zažije celorepublikové protesty zemědělců. Farmářům se nelíbí navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro rok 2009, který je o 9 miliard nižší než letošní. Vláda se tak snaží snižovat deficitní hospodaření státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn a traktor | Foto: Jan Rosenauer

Čeští zemědělci chtějí dosáhnout na 90 procent úrovně přímých plateb, které dostávají farmáři v Rakousku nebo Německu. Podle navrženého rozpočtu by ale obdrželi jen 78 procent. Jak říká prezident Agrární komory Jan Veleba, na přímých dotacích by tak přišli o 2,8 miliardy korun.

"Nejsme ochotni jít pod toto číslo, protože příští rok začíná takzvané referenční období, z jehož úrovně plateb, dotací se bude vypočítávat úroveň plateb a dotací po roce 2013, čili v novém finančním období Evropské unie," upozornil Veleba.

Podle šéfa Agrární komory stát sebral nejvíc peněz právě resortu zemědělství, zatímco rozpočty jiných ministerstev šly nahoru.

Ministr zemědělství dnes farmářům slíbil, že se ještě pokusí najít finanční prostředky na navýšení rozpočtu, ti tomu však příliš nevěří a připravují protesty. Traktory a kombajny chtějí v říjnu zablokovat hlavní komunikace. Protest plánují i před budovu vlády. "Měla by to být akce tvrdá, ale i inteligentní."

Agrární analytik Petr Havel ale připomíná, že farmáři mohou na dotace dosáhnout i později. "V minulosti prakticky nikdy nedostali zemědělci bianco šek na plné dorovnání přímých plateb, ale vždy se tato situace řešila až v průběhu rozpočtového období, a pokud se vyvíjela dobře ekonomika, tak zemědělci potom následně dostali vždy přidáno," říká Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Argumenty Jana Veleby a ministra Petra Gandaloviče zazněly v dnešním Radiofóru

Marika Táborská, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme