Zemědělci připravují na červen protesty proti řetězcům

Zemědělci se znovu chystají protestovat proti dovozu levného masa ze zahraničí. A chtějí přitvrdit, protože zatím svého nedosáhli. Uvažují například o blokování těch supermarketů, které dávají přednost prodeji levného masa z dovozu. Prezident Agrární komory Jan Veleba potvrdil, že připravované protesty zemědělců budou razantní a rozhodně ne jednorázové. Začít s nimi chtějí už příští měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest zemědělců v Dolním Dvořišti | Zdroj: ČTK

Za jeden jediný rok se dovoz levného vepřového z ciziny zvedl skoro o 300 procent. Šéf Agrární komory se v obchodech pokaždé smutně dívá po regálech s červeným masem, většinou není žádné z Česka. Podobné to prý bylo i naposledy. "Ani jedno maso české, patnáct z Polska, pět z Irska," spočítal Veleba.

Šéf Potravinářské komory Jaroslav Camplík oponuje: odběratelům, kteří dávají levnějšímu masu ze zahraniční přednost, se nedivím. "Je-li k dispozici levnější maso, tak ho dovezou, aby byli konkurenceschopní," říká Camplík.

Nespokojení čeští zemědělci ale chtějí po státu, aby je bránil, například stanovením nejnižších možných výkupních cen. Ministr zemědělství Petr Gandalovič z ODS sice léta odkládanou novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže slibuje do podzimu, nemyslí si ale, že české producenty by bylo možné v rámci evropského trhu nějak zvýhodňovat.

"Tak trochu zaspali v tom, že neinformovali spotřebitele o kvalitách svých výrobků, neinvestovali do reklamy a podobně. Lidé potom mají pocit, že cena je to jediné, podle čeho by se měli rozhodovat," podotkl Gandalovič.

Veleba k novele podotkl, že se rodí již pátý pokus, který podle jeho názoru půjde pod stůl. "My už nemíníme čekat další měsíce, možná další roky. Prostě ta situace je vážná," zdůraznil. Jak přesně budou protesty nespokojených zemědělců vypadat, rozhodne vedení Agrární komory do poloviny května.

Martin Hromádka, Vladislava Wildová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme