Zemědělci příští středu zablokují na 200 silnic. Protestují proti rušení zelené nafty

Zemědělci se příští středu chystají zablokovat na dvě stovky silnic. Tímhle způsobem chtějí donutit vládu, aby ustoupila od záměru zrušit zelenou naftu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci vylévali na protest mléko do polí | Foto: Tomáš Adamec

Zelená nafta je daňové zvýhodnění pohonných hmot spotřebovaných pro zemědělské stroje. Farmáři by tak přišli ročně o víc než miliardu a půl. Protest je namířený také proti zamýšlenému zdanění vína.

„Tady už nejde jenom o zemědělce. Jestliže by měl dát český zemědělec za jeden litr nafty o 11 korun víc než jeho soused v Rakousku, o 9 korun víc než v Polsku a o 5 korun víc než v Německu, tak jistě každý pochopí, že to přinese velký problém. České zemědělství zdraží svoji produkci a konečný dopad bude v ceně potravin,“ vysvětlil důvody protestu prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zemědělcům nestačí ani jistá protiopatření, která jim nabízí ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 jako náhradu výpadku příjmů farmářům v příštím rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Agrární komory Jan Veleba v pořadu Stalo se dnes

„Pan mistr slíbil, že až se bude jednat o rozpočtu na rok 2013, tak s námi bude jednat se zřetelem na konkurenceschopnost českého zemědělství. Je to ale zvláštní. Teď nám zelenou naftu berou, a pak s námi budou o ní jednat? Od té doby říkám, že je to holub na velmi vzdálené střeše,“ dodal Veleba s tím, že se na to zemědělci nemohou spoléhat.

Jaká konkrétní místa budou zemědělci příští středu blokovat, zveřejní až v pondělí. Předtím ještě v pátek doladí poslední lokality v jednotlivých krajích a všechna místa pak v neděli nahlásí na policejním prezidiu.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme