Zemědělci protestovali na hranicích

Nespokojení zemědělci po dvě hodiny protestovali na třech hraničních přechodech. Zablokováním přechodů v Dolním Dvořišti, Mikulově a Rumburku pro kamiony přijíždějící do republiky dali najevo svou nelibost s vyjednanými podmínkami našeho vstupu do Evropské unie. Blokáda byla naplánována na stejný den, kdy v dánské Kodani začíná dvoudenní summit Unie, na němž má být ukončeno vyjednávání s deseti budoucími členy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protestní blokáda zemědělců | Foto: Václav Šálek

O blokádě hranic rozhodlo ve středu představenstvo a krizový štáb Agrární komory. Jak řekl prezident Agrární komory České republiky Václav Hlaváček, zemědělci požadují rovnocenné vyvážené podmínky pro své podnikání. Protestem chtějí vyjádřit nesouhlas s návrhem členských zemí Evropské unie a také podporu našim vyjednavačům. V Praze se kvůli tomu během podzimu konaly už tři zemědělské demonstrace.

Podle Hlaváčka existuje ještě šance vylepšit unijní nabídku u kvót na krávy bez tržní produkce, bramborový škrob a cukr. Nevylučuje také, že se mohou zlepšit i rámcové finanční podmínky pro české zemědělce. Za neústupností EU pak vidí obavy z nežádoucí konkurence pro farmáře v nynější patnáctce i neschopnost řešit vleklé problémy, s nimiž se unie potýká. "Je to strach z konkurence, ale především si myslím, že Evropská unie nenašla odvahu řešit své vlastní vnitřní problémy a snaží se je vyvést ven," řekl.

Na hraničním přechodu Dolní Dvořiště se sjelo přes sto nespokojených farmářů. Traktory, nákladními automobily a valníky zablokovali kamionovou dopravu do České republiky. Problémy způsobili i osobním vozům, které musely blokádu objíždět. Transparenty s hesly jako "Jednotné podmínky pro jednotnou Evropu" a zvukem sirény protestovali proti podmínkám našeho vstupu do Evropské unie. Jejich protest skončil krátce po poledni.

Desítky agrárníků dorazily na přechod v Mikulově. Podle ředitele břeclavské agrární komory Jana Hajdy chystali zemědělci tichou blokádu, při které s transparenty a zemědělskou technikou zastaví mezi 10. a 12. hodinou provoz v obou jízdních pruzích na příjezdu do republiky. Sám ale o smyslu tohoto kroku příliš přesvědčen není. "Jsem pesimista, myslím si, že politici už rozhodli," podotkl.

Blokádu přijeli do Mikulova podpořit i ze sousedního Znojemska. Ředitelka tamní agrární komory Yvonne Urbanová naopak spatřuje v protestu ještě určitou naději. "I když jsou určité věci dojednány, tak vždycky ještě nějaká rezerva je," věří.

V Rumburku protestovalo zhruba 50 zemědělců. Jak hlásí náš reportér Jaroslav Suk, přijeli i se šesti traktory. Protest tam proběhl v klidu.

Naopak západočeští farmáři se k akci nepřipojí a nezablokovali dálniční přechod Rozvadov. Ačkoliv s protestem jinak souhlasí, podle předsedy Okresní agrární komory v Tachově Vladimíra Buriana je akce nepřipravená a mohla by protestujícím jenom uškodit. "Dálnice je něco jiného než normální cesta a ze dne na den takové rozhodnutí není možné ve spolupráci s celníky a policí udělat," řekl.

Přímé platby by měli pěstitelé a chovatelé z deseti nových zemí dostávat po vstupu v 25procentní výši proti farmářům z EU. Na plnou částku by se pak rolníci nových členů dostali v roce 2013. Zemědělci v kandidátských zemích však požadují zkrácení přechodného období pro stoprocentní přímé platby na tři roky. Požadavek na zvýšení startovní úrovně přímých zemědělských podpor v letech 2004-2006 poveze formálně na summit do Kodaně premiér Vladimír Špidla.

Milan Kopp, Hana Ondryášová, Jaroslav Hausdor, Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme