Zemědělci protestovat zřejmě nebudou, dostali příslib vyšší podpory

Zemědělci dnes dostali příslib vyšší podpory z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Po jednání Agrární komory to řekl její prezident Jan Veleba. Plánované protesty tak podle něj v lednu zřejmě nebudou. To uvítal ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krávy | Foto: Pavel Kudrna | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z důvodů možných protestů měla být situace na trhu s mlékem. Nízké výkupní ceny podle zemědělců hrozí zlikvidovat chovy skotu a zvýšit propouštění lidí v oboru. Vláda a zákonodárci údajně problémy dostatečně neřešili. Rolníci dnes ale dostali příslib vyšší finanční podpory, řekl Veleba.

"Během dnešní celostátní porady přijel ředitel Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a sdělil nám, že je dohoda mezi ministrem financí a ministrem zemědělství, že fond bude podpořen 2,8 miliardy korun. Z těchto peněz se budou řešit pomoci zemědělcům ve formě podpory provozních úvěrů tak, aby mohli překonat současnou kritickou situaci."

Navýšení prostředků pro garance zemědělců potvrdil také ministr zemědělství Petr Gandalovič: "Je jasné, že v současné chvíli, kdy se banky v řadě případů chovají velmi přísně a tou otázkou jsou především garance, tak jsme se rozhodli, že by bylo potřebné posílit Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond finančními prostředky. A ten by potom poskytoval tyto garance. To se nám podařilo dohodnout a tuto zprávu jsme přednesli na jednání Agrární komory."

Podle Veleby zemědělci zatím odložili plánované protesty. "Pro tuto chvíli, alespoň je to můj návrh, jsou do konce ledna protestní akce zažehnány," řekl Veleba s tím, že ještě dnes požádá členy představenstva komory o písemné hlasování, které má potvrdit zrušení lednových protestů. Situaci pak chce vyhodnotit na dalším setkání členů komory 28. ledna.

Nízké výkupní ceny a přebytky na trhu s mlékem - to je problém, který příští týden budou řešit i ministři unijních zemí v Bruselu.

Přečtěte si také:
Zemědělci budou v lednu demonstrovat kvůli situaci na trhu s mlékem

Katka Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme