Úroda obilí a řepky bude letos průměrná, odhadují statistici. Na vině je deštivé počasí a pozdější sklizeň

Zemědělci by letos měli sklidit v Česku 6,995 milionu tun základních obilovin, o čtyři procenta méně než loni. Úroda řepky by pak měla meziročně klesnout o 13,3 procenta na 1,079 milionu tun. Vyplynulo to z druhého odhadu Českého statistického úřadu, který ho zveřejnil na svém webu. Prvotní červnový odhad byl pesimističtější, předpokládal u sklizně obilí proti loňsku zhruba sedmiprocentní pokles a u řepky pokles o 14 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle expertů prochází Česko nejhorším obdobím sucha za 500 let

Letošní sklizeň máku se odhaduje na 31 000 tun | Foto: David Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Zatímco úroda obilovin by měla být podle statistiků průměrná, u máku ji předpokládají nejvyšší za posledních deset let. Sklidit by se ho mělo 31 000 tun, proti loňskému roku o 41,4 procenta více.

Oproti minulému létu podražilo. Vyšší ceny se nejvíce projevily na dovolených nebo pohonných hmotách

Číst článek

„Zatím rekordní sklizeň byla dosažena v roce 2008, kdy se sklidilo téměř 50 000 tun máku,“ uvedla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví Českého statistického úřadu.

Podle statistiků je letošní sklizeň kvůli deštivému počasí pomalejší, s čímž souhlasí i samotní zemědělci. „Četnost srážek pomohla k tomu, že většina porostů je v dobrém stavu, je narostlá a slibuje slušnou úrodu. Nicméně pokračování vlhkého období dává velké riziko problému při sklizni – ta se prodlužuje, oproti předchozím rokům je minimálně třítýdenní zpoždění, což může mít dopady na kvalitu sklizeného obilí a dalších plodin. Na jedné straně tedy předpoklad slušné sklizně, na druhé straně nebezpečí toho, že sklizeň bude probíhat zdlouhavě a problematicky,“ řekl Českému rozhlasu Plus Josef Stehlík z Asociace soukromých zemědělců.

Právě prodlužování sklizně velký vliv na snížení odhadu produkce řepky. „Plocha, která v loňském podzimu se nestihla úplně osít. Důležitou roli tam sehrál i faktor počasí, kdy začátek září, kdy se mnohdy řepka dosívá, byl poměrně mokrý a nešlo sít. A co se zaselo později, mělo špatné porosty a mnohdy se na jaře zaoraly. Druhá věc je otázka prodlužování sklizně řepky v červenci. Faktorů se mohlo sejít víc,“ podotýká Stehlík.

Co se týče hektarového výnosu plodin, u obilovin má být meziročně nižší o 2,9 procenta a u řepky o 6,8 procenta. U máku čekají zemědělci meziroční pokles hektarového výnosu o 2,8 procenta.

Kvůli vlhku a podmáčené půdě nemohou zemědělci sklízet. Postupně sčítají ztráty

Číst článek

Sklizeň obilovin

V porovnání s loňským rokem má být podle statistiků nižší sklizeň všech druhů ozimých obilovin, tedy pšenice ozimé, ječmene ozimého a tritikale, což je kříženec žita a pšenice. U pšenice ozimé, která je v Česku nejrozšířenější obilovinou, statistici předpokládají, že její sklizeň kvůli menšímu množství osetých ploch klesne téměř o deset procent na 4,322 milionu tun. Ječmene ozimého se podle odhadu sklidí meziročně o 9,4 procenta méně, 632 000 tun a sklizeň tritikale klesne o 4,4 procenta na 204 000 tun.

Naopak sklizeň jařin, tedy pšenice a ječmene jarního a ovsa, je příznivější. Odhadovaná sklizeň pšenice jarní má být ve srovnání s loňským rokem více než trojnásobná, má činit 373 000 tun, důvodem je mimo jiné výrazné rozšíření osevní plochy.

Přibylo i ploch osetých ovsem, kterého by se mělo sklidit podle odhadu 212 000 tun, meziročně o 15,5 procenta více. Úroda ječmene jarního je na podobné úrovni jako loni a sklidí se ho 1,117 milionu tun, odhadli statistici.

Nižší sklizeň obilí se ale podle Stehlíka nepromítne například na vyšších cenách pečiva. „Dlouhodobě víme, že pokud dojde k negativnímu ovlivnění kvality obilí v České republice, samo o sobě to nemá tak zásadní vliv na změnu ceny finálního produktu, jakým je třeba pečivo. To, co by cenu ovlivnilo, jsou světové burzy,“ dodal Stehlík.

Tea Veseláková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme