Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Zemědělci zahájili demonstrací na hranicích boj za české vepřové

Zhruba 250 českých zemědělců demonstrovalo na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Protestní akcí chtěli upozornit na situaci domácích chovatelů prasat, kterou podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců. Jih Čech si vybrali proto, že velká část dovozu k nám přichází z Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace zemědělců v Dolním Dvořišti | Zdroj: ČTK

Původně chtěl farmáři hraniční přechod v Dolním Dvořišti zablokovat, nakonec se ale rozhodli pro mírnější formu protestu a provoz dnes nijak neomezili.

Své požadavky čeští zemědělci a potravináři zformulovali do výzvy ministru zemědělství Petru Gandalovičovi, předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi a šéfovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.

Pokud česká vláda neudělá nic se zničujícími dumpingovými dovozy zemědělských komodit do republiky, protestní akce by se podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby mohly velmi rychle vystupňovat "Byly by to protestní akce, byly by to zcela určitě blokády, neříkám hranic, můžou to být i blokády různých jiných věcí," řekl Veleba.

Mezi účastníky akce se objevily transparenty jako "Stop vepřovému z Rakouska" či "Vepřová kolena zpátky do Alp". Součástí třičtvrtěhodinového protestu bylo i rozdávání letáků a českých uzenin projíždějícím řidičům. Pokojnou demonstraci zakončili účastníci společným zpěvem písně Ach synku, synku.

Agrární komora tvrdí, že české řetězce začaly kvůli ceně dovážet ve velkém potraviny, především maso, z ciziny. Protestovala zejména proti chování společností Ahold, Spar a Tesco. Podle Veleby chování supermarketů způsobuje farmářům ztrátu asi 2,4 miliardy korun ročně.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale nelze obchodním řetězcům diktovat, od koho mají vepřové maso odebírat. Hodně ale podle jeho slov záleží na konečných zákaznících, kteří dnes a denně chodí nakupovat.

"Naši lidé možná v poslední době jsou až příliš zaměřeni na cenu výrobku a méně jim záleží na tom, odkud výrobek je. A to nejenom z důvodu jestli je český nebo zahraniční, ale prostě také proto, že ten výrobek, který je domácí, má nepochybně menší přepravní vzdálenosti, můžeme lépe zjistit, z které farmy, z kterého zpracovatelského podniku je. Spotřebitel by měl více hledět na to, zda ten výrobek je takto bezpečný, a neměl by být manipulován jenom těmi cenovými kampaněmi," myslí si ministr.

Michal Trnka, Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme