Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení. Otřesy mohli lidé cítit kilometry daleko

Na Chebsku v seizmické oblasti se ve čtvrtek opět otřásla země. Několik slabších otřesů bylo zaznamenáno okolo 16. hodiny. Záchvěvy a charakteristický zvuk lidé mohli pocítit kilometry daleko. Automatické měřicí stanice naměřily magnitudo až 2,9 stupně. Seizmická aktivita v oblasti pokračuje.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Byl slyšet dunivý zvuk a pak to otřáslo domem," popsal jeden ze svědků, který bydlí v Jndřichovicích na Sokolovsku, tedy asi 20 kilometrů od naměřeného epicentra.

Podle automatické detekce zemětřesení Antelope na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd šlo o tři silnější otřesy, a to o síle 2,6, 2,7 a 2,9 stupně. Tuto sílu už člověk postřehne, nenastávají ale žádné výraznější škody.

Chebsko a zemětřesení

Zemětřesná oblast na Chebsku patří mezi nejaktivnější ve střední Evropě. Seismické otřesy se tam vyskytují pravidelně, dosud ale vždy i nejsilnější otřesy měly na svědomí jen popraskané zdi nebo spadlé komíny.

„Od rána (čtvrteční ráno, pozn. red.) registrujeme zvýšenou seizmickou aktivitu v oblasti mezi Novým Kostelem a Luby. Několik otřesů dosáhlo magnituda vyššího než 2,“ uvádí na svých webových stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

„Nejsilnější otřes, který nastal v 16.25 SELČ dosáhl magnituda 2,9, jde tedy o slabé otřesy. Ohnisko se nacházelo v hloubce 9,5 km u města Luby. Zatím se jedná o předběžné výpočty," stálo ve čtvrtek večer na webu. Další silnější otřes zaznamenali lidé v okolí epicentra po 18. hodině.

Poslední silnější otřesy byly na Chebsku v roce 2014. Nejsilnější bylo zemětřesení 31. května, které dosáhlo síly 4,5 stupně. Šlo tehdy o jeden ze dvou nejsilnějších otřesů za posledních 100 let.

Co je to magnitudo?

Magnitudo je „veličina zemětřesení charakterizující celkové množství energie uvolněné v zemětřesném ohnisku; stupeň zemětřesení v Richterově stupnici; astr. hvězdná velikost, jednotka jasnosti hvězd,“ uvádí Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky v internetové příručce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme