Takto silné otřesy by žádné velké škody působit neměly, říká odbornice o chebském zemětřesení

Chebsko od čtvrtka zasáhlo slabé zemětřesení, tzv. zemětřesné roje. V sobotu ráno došlo k nejsilnějšímu otřesu o síle 3,3 magnituda. Podle Jany Doubravové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR mohou otřesy pokračovat, ale neměly by působit velké škody. Epicentra se nachází poblíž obce Nový Kostel.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení z pátku (modře) a soboty (červeně), které zaznamenala lokální seismická síť WEBNET Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Zemětřesení z pátku (modře) a soboty (červeně), které zaznamenala lokální seismická síť WEBNET Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. | Foto: Síť WEBNET, Repro iROZHLAS.cz | Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky

Kdy přístroje zaznamenaly nejsilnější otřesy?
Doposud nejsilnější otřes jsme zaznamenali v sobotu ráno v 10 hodin a ta síla dosáhla magnituda 3,3. Otřesy pozorujeme už od čtvrtka a pořád se držely lehce pod hranicí magnituda 3, nejsilnější otřes byl tedy ráno.

Pokud někdo zažije zemětřesení, může se ozvat přímo Geofyzikálnímu ústavu, a to telefonicky nebo prostřednictvím dotazníku.

Může to stoupat?
Může. Ale nedokážeme úplně predikovat, jak se to bude vyvíjet, protože se to chová pokaždé trochu jinak a nemůžeme vědět, jestli to bude pokračovat nebo slábnout.

Kde je epicentrum a jak daleko od něj můžou lidé otřesy cítit?
To, jak daleko je to cítit a slyšet, záleží na mnoha faktorech a také na lokálních podmínkách. Třeba u toho zvuku je to hodně dané konkrétní geometrií a na určitou stranu se to šíří víc než na nějakou jinou. Epicentra jsou většinou lehce severně od obce Nový Kostel, kde je typická rojová oblast, jsou v hloubkách kolem devíti kilometrů. Ten letošní je severně směrem k Lubům a ke Kraslicím.

Jde o takzvaný zemětřesný roj, co to přesně znamená?
Zemětřesný roj říkáme aktivitě, kde nemáme ten hlavní otřes, který bývá u velkých světových zemětřesení a následují po něm další slabší otřesy. Přestože ta aktivita trvá dlouho, je jasné, kde byl ten hlavní dominantní otřes. U rojů to takhle jednoduché není, protože pozorujeme mnoho otřesů o podobné síle. Sice máme teď nejsilnější otřes 3,3 magnituda, ale mezi hodnotami 2 a 3 máme jenom za dva dny dalších padesát otřesů.  

Hlásí vám lidé otřesy a způsobili jim třeba nějakou škodu?
Zatím o žádných škodách nevíme a takto silné otřesy by ani žádné škody způsobit neměly. Pokud budou sílit, tak mohou nastat drobnější škody, občas dochází k prasklinám v omítce nebo k padání tašek ze střech.

Snímek ukazuje záznam otřesů, které pořídila měřicí stanice Nový Kostel (NKC) do sobotního poledne. | Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky

pst, hnn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme