Země na Chebsku se opět zachvěla, otřesy cítili i lidé v Karlových Varech

Oblast Chebska v pondělí pozdě večer zasáhlo další zemětřesení. Podle Evropsko-středozemního seizmologického centra (EMSC) dosáhl nejsilnější otřes po 23. hodině síly 4,1 a epicentrum bylo u obce Nový Kostel. Automatická lokalizace České regionální seismické sítě uvádí hodnotu ještě o něco vyšší, a to 4,4. Skutečnou sílu odborníci zkorigovali na sílu 3,8. Chvění je součástí zemětřesného roje, který je pro oblast typický.

Cheb (Aktualizováno: 9:55 21. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záznam seismografické stanice v Lubech u Chebu z pondělí 21. května 2018.

Záznam seismografické stanice v Lubech u Chebu z pondělí 21. května 2018. | Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky

Podle svědectví na sociálních sítích otřesy cítili i obyvatelé Karlových Varů, které jsou od místa pravidelných zemětřesných rojů na Chebsku vzdálené vzdušnou čarou zhruba třicet až čtyřicet kilometrů.

„Ležel jsem na gauči, díval se na televizi a fyzicky jsem cítil, jak se najednou gauč pohnul. Plus jsem slyšel zvenčí rány,“ popsal redakci Jindřich Čermák z Karlových Varů.

POSLECHNĚTE SI: Zemětřesný roj na Chebsku pokračuje, otřesy doprovází hluboké hřmění

Číst článek

Další obyvatele regionu zemětřesení a hluboké dunění probudilo. A podle svědectví v internetových diskusích pocítili chvění i někteří obyvatelé Prahy, Mostecka nebo Pardubicka.

Otřesy byly více cítit

„Epicentrum je asi čtyři kilometry od našeho domu. Tentokrát jsem šel raději zkontrolovat, jestli ve zdech nepřibyla nějaká prasklina. Cítili jsme opravdu silné otřesy,“ řekl Slavomír Kubeš ze Studence, který leží na hranici Chebska a Sokolovska.

Jak v úterý řekla ČTK Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, po přepočtení seismologové definovali sílu nejsilnějšího otřesu na 3,8 stupně. „Ale cítit bylo více, protože epicentrum bylo v nižší hloubce, asi 6,7 kilometru. Ten poslední silnější otřes, který měl sílu 3,4 stupně, byl v hloubce devíti kilometrů,“ uvedla Doubravová.

Doplnila, že v posledních dnech sice otřesy zeslábly a lidé je necítili, ale zemětřesný roj zcela neustal. Seizmologové zatím nemají hlášeny škody, lidem ale například cinkaly skleničky nebo padaly knihy nebo obrázky ze zdi. Obvykle ale lidé škody hlásí později pojišťovnám.

Nahromaděná energie se na Chebsku neuvolňuje ve formě jednorázových ničivých otřesů, ale formou zemětřesných rojů. Díky tomu se energie uvolní postupně a bez významnějších následků. Současný roj začal 10. května.

Lidé v okolí, ale také až desítky kilometrů od epicentra, pozorují charakteristické hřmění, ve skříních cinkají skleničky, neklidná jsou i domácí zvířata.

Nejsilnější otřesy se na Chebsku vyskytly na přelomu let 1985 a 1986. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly 4,6 stupně a už vznikaly trhliny ve zdech nebo se zhroutily komíny na domech.

Poslední silnější otřesy pak byly v roce 2014, kdy otřesy dosahovaly síly 4,3 stupně.

haf, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme