Na Chebsku se brzy ráno slabě zatřásla země, nejsilnější otřes měl sílu 2,3

Slabé zemětřesení zasáhlo ve středu brzy ráno severozápadní Čechy. Země se třásla kolem Lubů na Kraslicku mezi půl třetí a půl šestou ráno a nejsilnější otřes měl ve 5.28 sílu magnituda 2,3. Ohniska zemětřesení se podle údajů Geofyzikálního ústavu Akademie věd nacházela v hloubkách kolem 10 kilometrů.

Kraslice (Chebsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seismický záznam ze seismické stanice Luby z 23. 1. 2019 koordinovaného světového času

Seismický záznam ze seismické stanice Luby z 23. 1. 2019 koordinovaného světového času | Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

„Nemělo by se tedy při dané hloubce jednat o zemětřesení výrazně pocítěné místními obyvateli,“ píše ve zprávě Geofyzikální ústav. Někteří lidé z Kraslicka na sociálních sítích uvádí, že v daném čase nemohli spát nebo že záchvěvy cítili.

Zemětřesné roje jsou vlastně výhoda, zabraňují akumulaci energie, říká seismoložka

Číst článek

Slabá zemětřesení jsou na Chebsku poměrně běžná a pokračování seizmické aktivity ani její případné zesílení nelze podle seizmologů vyloučit.

Otřesy na Chebsku souvisí s postvulkanickou činností, jejíž projevy jsou v karlovarském regionu patrné dodnes. V západních Čechách jde ale o zemětřesný roj, tedy více otřesů pohromadě. Žádný z nich přitom není dominantní tak, aby významně vyčníval nad ostatní.

Hluboký dunivý zvuk

Roje se v oblasti vyskytují pravidelně. Některé trvají několik dní, jiné i půl roku. K poslednímu pocítěnému zemětřesení došlo 24. srpna 2018 u obce Nový Kostel, magnitudo dosáhlo velikosti 3,3. Další zemětřesný roj se vyskytl během května a června loňského roku. Silnější otřesy zasáhly Chebsko také v roce 2014 a 2008.

Chvění země doprovází i charakteristický hluboký dunivý zvuk. Poslechněte si ho na záznamu z loňského roku:

V Česku se země nejčastěji otřásá právě na západě země u hranic s Německem. Kromě zemětřesných rojů na Chebsku se ale občas otřese i oblast severní Moravy a hronovsko-poříčský zlom. Ohniska zemětřesení leží zpravidla pod údolím horní Úpy ve východních Čechách.

Loni v listopadu spustil Geofyzikální ústav mobilní aplikaci, která o aktuálních zemětřeseních v západních Čechách informuje.

„Aplikace umožňuje sledování polohy epicenter zemětřesení v mapě nebo v seznamu jednotlivých zemětřesení, údaje je možné filtrovat podle stáří času vzniku nebo magnituda. V případě, že zemětřesení překročí určité magnitudo nebo když Geofyzikální ústav vydá důležitou zprávu vztahující se k západočeským zemětřesením, zobrazí se uživateli aplikace notifikace,“ popsal ústav na svém webu.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme