Zemětřesení na Chebsku o síle 3,4 stupně Richterovy škály

Sérii záchvěvů země mohli v noci na dnešek pocítit lidé na Chebsku. „Nejsilnější otřes nastal v pondělí ve 23:07 a dosáhl 3,4 stupně Richterovy stupnice,“ řekl Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Slabé otřesy mohli obyvatelé Chebska zaznamenat už v pondělí ve 22:00. Opět se totiž oživila seismická aktivita zemětřesného roje, který začal 28. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední pozorovatelné otřesy země nastaly na Chebsku v noci na 24. října, kdy seismologové varovali i před dalším zemětřesením. Zedník tehdy řekl, že seismická aktivita na Chebsku může trvat několik měsíců. Oblast, která je typická doznívajícím vulkanismem, tektonickými zlomy a výskytem termálních pramenů, se totiž neprojevuje jednorázovým silným zemětřesením, ale velkým množstvím menších otřesů, z nichž několik může být silnějších.

Poslední silný zemětřesný roj byl v této oblasti zaznamenán na přelomu let 1985 a 1986. Trval dva měsíce a nejsilnější otřesy tehdy dosáhly síly 4,6 stupně. V jejich důsledku například popraskaly zdi či spadlo několik komínů.

Region, kde se nacházejí nejmladší české sopky Železná a Komorní hůrka, je trvale seismicky aktivní. Přístroje tu každý měsíc zaznamenají několik seismických jevů, ročně jich bývá několik stovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme