Zemětřesení na Chebsku o síle 3,4 stupně Richterovy škály

Sérii záchvěvů země mohli v noci na dnešek pocítit lidé na Chebsku. „Nejsilnější otřes nastal v pondělí ve 23:07 a dosáhl 3,4 stupně Richterovy stupnice,“ řekl Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Slabé otřesy mohli obyvatelé Chebska zaznamenat už v pondělí ve 22:00. Opět se totiž oživila seismická aktivita zemětřesného roje, který začal 28. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední pozorovatelné otřesy země nastaly na Chebsku v noci na 24. října, kdy seismologové varovali i před dalším zemětřesením. Zedník tehdy řekl, že seismická aktivita na Chebsku může trvat několik měsíců. Oblast, která je typická doznívajícím vulkanismem, tektonickými zlomy a výskytem termálních pramenů, se totiž neprojevuje jednorázovým silným zemětřesením, ale velkým množstvím menších otřesů, z nichž několik může být silnějších.

Poslední silný zemětřesný roj byl v této oblasti zaznamenán na přelomu let 1985 a 1986. Trval dva měsíce a nejsilnější otřesy tehdy dosáhly síly 4,6 stupně. V jejich důsledku například popraskaly zdi či spadlo několik komínů.

Region, kde se nacházejí nejmladší české sopky Železná a Komorní hůrka, je trvale seismicky aktivní. Přístroje tu každý měsíc zaznamenají několik seismických jevů, ročně jich bývá několik stovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme