Zemřel arcibiskup a emeritní biskup královéhradecký Karel Otčenášek

V pondělí večer zemřel 91letý arcibiskup a emeritní biskup královéhradecký Karel Otčenášek. Za totality byl perzekuován režimem, následně byl rehabilitován. Za svůj přínos víře a mimořádné osobnostní kvality ho papež Jan Pavel II. ocenil osobním titulem arcibiskupa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Otčenášek | Foto: ČBK

Otčenášek byl už v roce 1950 pověřen vedením královéhradecké diecéze. Kvůli perzekuci ze strany komunistického režimu se jí ale mohl ujmout až o čtyřicet let později. Mezitím byl odsouzen pro vlastizradu a více než deset let strávil v táborech v Leopoldově, Mírově a ve Valdicích.

V posledních letech života se monsignor Karel Otčenášek stále aktivně podílel na rozvoji duchovních hodnot společnosti. Dokládá to i archivní záznam po jeho setkání s tehdejším arcibiskupem a současným papežem Benediktem XVI.

„Byl jsem za kardinálem Ratzingerem, který má na starosti ryzost víry. Jemu jsem přednesl ideu, že lásce máme rozumět a to má obrovské důsledky pro rozkvět lidstva i církve, jakožto spřátelování božskolidskému,“ uvedl ve starším rozhovoru pro Český rozhlas.

Podle biskupa Jana Vokála po sobě Karel Otčenášek zanechal velký morální odkaz: „Pan arcibiskup Karel Otčenášek mi zůstane v paměti nejen jako výjimečný pastýř naší diecéze, ale také jako mimořádná osobnost dějin církve v Evropě. Konečně i můj osobní vzor na cestě ke kněžství. Doprovázejme jej svou modlitbou a hlavně zůstaňme věrní jeho vzácnému duchovnímu odkazu.“

Martin Pařízek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme