Zemřel autor českého státního znaku, heraldik a válečný veterán Jiří Louda

Ve věku 94 let zemřel tvůrce českého státního znaku heraldik a válečný veterán Jiří Louda. Za svůj život vytvořil znaky řady měst a obcí v Česku a v roce 1992 navrhl i současnou podobu znaku České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastní znak Jiřího Loudy | Foto: Uživatel Steifer, Wikimedia Commons

Originál státního znaku České republiky, který je k vidění na školách a úřadech po celé republice, se podle autorů dokumentu České televize Vzkaz Jiřího Loudy ztratil v poslanecké sněmovně.

„To je projev neúcty ke státnímu znaku. Je to věc, která by měla být opravdu trestná. Zcizit originál kresby výsostného symbolu republiky, to je jeden z nejvážnějších trestných činů,“ řekl Jiří Louda v dokumentu.

Byl uznávaným heraldikem. Ve Velké Británii dostal prestižní cenu The Julina Bickersteth Memorial Medal za svou knihu o heraldice nejvýznamnějších evropských panovnických rodů.

Vytvořil zhruba dvě stovky symbolů měst a obcí a vedle českého státního znaku také prezidentskou vlajku.

Heraldice a navrhování symbolů se začal věnovat už za války ve Francii a ve Velké Británii, kam odešel přes Polsko. V Británii působil u parašutistů. Po únoru 1948 byl z armády propuštěn, skončil ve vězení na Mírově a od roku 1953 pracoval ve Vědecké knihovně v Olomouci a věnoval se právě heraldice.

V roce 1968 byl Louda rehabilitován a povýšen do hodnosti majora, v roce 1991 do hodnosti plukovníka. Prezident Václav Havel mu v říjnu 2000 udělil medaili za zásluhy o Českou republiku.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme