Zemřel bojovník za svobodu František Zahrádka. Komunisté ho věznili v uranových dolech

Po dlouhé nemoci zemřel František Zahrádka - bývalý politický vězeň z 50. let. Bylo mu 87 let. Radiožurnálu to potvrdil Martin Jindra z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Zahrádka v Muzeu obětí komunismu a dějin uranového hornictví u Příbrami v roce 2012 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po komunistickém převratu se Zahrádka zapojil do skautského odporu proti novému režimu. V roce 1949 převedl přes hranice 11 lidí.

Spolupracoval také s americkou zpravodajskou službou CIC, které pomáhal získat kontakty mezi důstojníky československé armády. V září roku 1949 byl ale zatčen.

Prokurátor pro něho jako pro hlavní postavu odbojové skupiny požadoval trest smrti, vzhledem k nízkému věku pak Zahrádka dostal 20 let vězení.

František Zahrádka prošel celkem jedenácti věznicemi a tábory. Nejvíc času strávil v uranových lágrech, kde pracoval v podzemí mimo jiné na třídičce radioaktivní rudy. Propuštění se dočkal v roce 1962.

Po roce 1989 zakládal pobočku Konfederace politických vězňů v Příbrami a podílel se na vybudování Muzea 3. odboje a Památníku obětem komunismu Vojna.

V roce 2007 dostal za celoživotní zásluhy Řád T. G. Masaryka a  a obdržel také Cenu Paměti národa.

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme