Zemřel bývalý ministr, velvyslanec v Rusku a kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta

Ve věku 75 let po dlouhé nemoci zemřel poslanec SPD a kandidát na prezidenta v roce 2023 Jaroslav Bašta, Radiožurnálu to potvrdila mluvčí hnutí Barbora Šťastná.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:54 8. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Jaroslav Bašta

Zemřel Jaroslav Bašta | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Člen poslaneckého klubu Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Bašta zemřel v pondělí po dlouhé nemoci, se kterou bojoval už od května 2023.

Rodák z Plzně, který vyrostl v Žatci, byl už jako student odpůrcem komunistického režimu. Za disidentskou činnost byl dva a půl roku ve vězení. Později podepsal Chartu 77 a dál se angažoval v disentu. Jako vystudovaný archeolog sice pak musel téměř až do sametové revoluce pracovat jako dělník a technik, ale během 80. let vydatně publikoval odborné články. 

Politická kariéra

Po revoluci se začal angažovat ve veřejných funkcích. „Mě přesvědčoval Jan Ruml, jestli bych jako ředitel protiteroristického odboru,“ popsal pro Paměť národa.

Později pracoval jako náměstek ředitele tajné služby nebo byl předsedou lustrační komise. 25 let byl členem ČSSD a ve sněmovně se stal předsedou komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby.

Pavlovi soupeři hodnotí jeho první prezidentský rok: ‚přešlap‘ kolem důchodů, euro i hradní turbulence

Číst článek

Ve vládě Miloše Zemana měl mezi lety 1998 až 2000 funkci ministra bez portfeje. V březnu 1998 mluvil například o kauze s podezřelými prodeji hotelů. Řídil protikorupční akci Čisté ruce. 

„Probíhá něco přes tři měsíce a už jsme se posunuli. Já si myslím, že na ten malý objem prostředků a lidí, kteří jsou do toho zapojeni, se to daří,“ popsal Bašta.

Kvůli neúspěchu akce byl ale po dvou letech odvolán a v září 2000 rezignoval i na poslanecký mandát. Pak se vydal na diplomatickou dráhu. Působil nejprve jako velvyslanec v Rusku, později na Ukrajině. V roce 2019 vystoupil z ČSSD později byl Jaroslav Bašta členem a poslancem hnutí SPD.

Prezidentský kandidát

SPD přímo nepodpořila žádného prezidentského kandidáta, ale doporučila nehlasovat pro Pavla

Číst článek

V prezidentské kampani před volbami v roce 2023 například odmítal vojenskou pomoc Ukrajině. Konflikt podle něj měl skončit i za cenu toho, že Rusku připadnou okupovaná území, jak řekl v České televizi.

Po neúspěchu v prezidentských volbách Bašta dál pracoval jako poslanec. Skončil v prvním kole prezidentských voleb. Byl pátý se ziskem necelých čtyř a půl procent hlasů. „Tak samozřejmě úspěch to nebyl, na druhou stranu mě docela zaujalo, že jsem měl velmi širokou podporu prakticky ze všech volebních skupin, s jedinou výjimkou. Neměl jsem plnou podporu v hnutí SPD,“ komentoval volební výsledek.

Role vyznání ve volbách? Favority volili především ateisté, věřící šli za Nerudovou a Fischerem

Číst článek

Byl členem zahraničního výboru a předsedou jeho podvýboru pro vnější ekonomické vztahy. Působil dále ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. V letech 2014 až 2016 vydal tři knihy o archeologii, například Poslední král Bójů. 

Vyjádření soustrasti

„Jaroslav Bašta nás opustil. Upřímnou soustrast jeho rodině. Naše myšlenky jsou s vámi v této těžké chvíli,“ uvedla na facebookovém profilu Svoboda a přímá demokracie Moravskoslezský kraj – SPD.

Upřímnou soustrast vyjádřil také předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Jaroslav Bašta zemřel. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal na svůj facebookový profil.

K odchodu Jaroslava Bašty se na sociální síti X vyjádřil také předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Odešel člověk pevných zásad a jeden z posledních aktivních politiků předlistopadového disentu. Hodný, slušný a noblesní člověk, který toho pro SPD, Českou republiku i její občany mnohé udělal. Čest jeho památce!“ 

Eva Mikulka Šelepová, cen, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme