Zemřel bývalý prezident republiky, dramatik a disident Václav Havel

ČRo 1 - Radiožurnál vysílá nepřetržitě až do půlnoci zvláštní program věnovaný Václavu Havlovi. Ve vysílání naší zpravodajské stanice také uslyšíte vzpomínky osobností, zahraniční reakce a archivních rozhlasových materiály o Václavu Havlovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel zemřel 18. 12. 2011

Václav Havel zemřel 18. 12. 2011 | Zdroj: ČTK

Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel zemřel dnes ráno ve spánku ve věku 75 let. V poslední době ho trápily zdravotní problémy. Minulý týden se ještě setkal v Praze se svým starým přítelem, tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havel v jednom z posledních rozhovorů pro Radiožurnál

V jednom z posledních rozhovorů pro Radiožurnál Václav Havel označil svůj život za dobrodružství:

ČTĚTE TAKÉ: Václav Havel prezidentem? To mě napadlo až jako posledního, vzpomíná Černý

„Měl jsem život pestrý a zajímavé na tom je, že jsem měl dobrodružný život, a přitom povahou nejsem vůbec dobrodruh. Já jsem člověk velmi klidný, nenápadný, střízlivý a za svůj dobrodružný život vděčím spíš osudu, dějinám než sobě, jakožto nějakému vyhledávači dobrodružství.“

Své první články publikoval Václav Havel ve druhé polovině 50. let. V 60. letech uváděla divadla jeho první hry.

V roce 1977 stál u zrodu iniciativy s příznačným názvem Charta 77. Stal se také jedním z jejích prvních mluvčích. O dva roky později spoluzaložil výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

Ve vězení kvůli svým postojům skončil celkem třikrát. Za mřížemi strávil téměř 5 let.

V roce 1989 se stal jednou z vůdčích osobností listopadové revoluce. Dva dny před koncem téhož roku ho Federální shromáždění zvolilo československým prezidentem. Stejně jako o půl roku později.

ČTĚTE TAKÉ: Nečas: Havel ještě měl a mohl co říci jak k politice, tak ke společnosti

Václav Havel se stal i prvním prezidentem samostatné České republiky. V úřadu vytrval do roku 2003.

Václav Havel se po skončení své prezidentské role věnoval zejména lidsko-právním tématům zejména v lidsko-právní politice. Soustředil se hlavně na Kubu či Barmu.

Byl tvrdým kritikem kubánských poměrů, spolupracoval s disidentkou Su-Ťij, tepal politiku Číny. Jedním z posledních rozhovorů pro zahraniční médium byla kritika ruských voleb pro ruský deník Novaja Gazeta.

Rovnocenný partner vrcholných světových politiků

Když se řekne Václav Havel a zahraničí, každý si asi vzpomene na rok 1990, jeho zahraniční cestu do Spojených států amerických a vystoupení před tamním Kongresem.

Zde Václav Havel pronesl řeč, po které se mu dostalo aplausu ve stoje. V tomto období splývalo vnímání Česka v zahraničí s touto výjimečnou osobou. Tato rovnice trvala dlouhou řadu let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokument Marka Janáče Deset tváří Václava Havla z roku 2003

Bill Clinton přirovnal Václava Havla významem k Mahátmá Ghándímu nebo Martin Luther Kingovi. Pro západní svět se tak stal ikonou pádu socialismu a Železné opony a stal se tak rovnocenným partnerem všem vrcholným státníkům té doby.

ČTĚTE TAKÉ: Význam Václava Havla teprve začneme doceňovat, myslí si Špaček

Osobnost Václava Havla byla v politice mimořádná i svojí schopností se učit. Sám říkal, že schopnosti být dobrým politikem ho naučil jeden člověk: Richard von Weizsäcker, bývalý spolkový prezident. Spolupráce těchto politiků pomohla v prvních letech vybudovat silný základ pro novodobé česko-německé vztahy.

Odcházení

Spisovatel a dramatik Havel loni natočil svůj první film Odcházení, v němž na plátno převedl svojí hru. Premiéru měl v březnu a Václav Havel v Radiožurnálu k tomu řekl:

ČTĚTE TAKÉ: Ve Václavu Havlovi ztrácí významnou postavu také kulturní scéna

„Ten film je hotov, ale já, a prý to je společná vlastnost všech filmových začátečníku, bych na tom pořád něco měnil. A kdykoli jsme s tím ve styku, tak vždycky znovu vychytávám a vidím věci, které bych býval udělal jinak, lépe. Mám tendenci to opravovat, vylepšovat, ale pak se nad tím vždycky zasměju, protože tak to opravdu u filmů nechodí.“

Václav Havel se nejvíc proslavil svými hrami, ale začínal prózou a dokonce i poezií. Poprvé své texty publikoval v 19 letech v časopise Květen.

Havel chtěl studovat Divadelní fakultu AMU, ale nevzali ho, dělal kulisáka v Divadle na zábradlí, kde se postupně vypracoval na dramaturga a na některých představeních spolupracoval i autorsky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Spěváčková shrnuje domácí reakce na smrt Václava Havla

Po roce 1969 samozřejmě hry Václava Havla nebyly u nás uváděny, v 70. letech přitom vznikla třeba Žebrácká opera nebo Audience. Je známá i díky audionahrávce, ve které účinkoval sám Václav Havel spolu s Pavlem Landovským – a některé věty, třeba o přikulování nebo paradoxech, svého času doslova zlidověly.

ČRo 1 - Radiožurnál vysílá nepřetržitě až do půlnoci zvláštní program věnovaný Václavu Havlovi. Ve vysílání naší zpravodajské stanice také uslyšíte vzpomínky osobností, zahraniční reakce a archivních rozhlasových materiály o Václavu Havlovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek shrnuje zahraniční reakce na smrt Václava Havla

Změněn byl i hudební playlist stanice. Po celou dobu speciálního vysílání Radiožurnálu zaznívají skladby interpretů, které měl Václav Havel rád.

Václava Marešová, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme