Zemřel chemik Antonín Holý, světoznámý bojovník proti AIDS

Zemřel český chemik světového významu Antonín Holý. Bylo mu 75 let. Holý se proslavil vývojem preparátů, které pomáhají léčit miliony lidí po celém světě. Zabýval se mimo jiné vývojem léků účinných v boji proti viru HIV a nemoci AIDS. Nejproslulejším z nich je antivirotikum Viread, které výrazně zpomaluje průběh tohoto onemocnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Holý zemřel před pěti lety, výsledky jeho výzkumu ale dosud pomáhají milionům lidí.

Antonín Holý zemřel před pěti lety, výsledky jeho výzkumu ale dosud pomáhají milionům lidí. | Zdroj: ČTK

Holý pomáhal také při vývoji pilulky Truvada pro HIV pozitivní pacienty. Podle studií snižuje Truvada v případě pravidelného užívání riziko přenosu nákazy až o 73 procent. Bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd řekl, že toto je jeden z hlavních důvodů, proč být na Holého hrdí.

"Po 25 letech hledání je to první případ, kdy se projevily preventivní účinky nějakého léku proti AIDS," vysvětlil. Antivirotikum Viread navíc užívá 95 procent lidí, kteří nemocí AIDS trpí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irena Krumlová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Radiožurnálu řekla, na co se Holého nástupci v současnosti zaměřujísti

Holého preparáty jsou využívány i v lécích proti viru pravých neštovic, pásovému oparu, virovému zánětu oční sliznice či virové hepatitidě typu B. Holý také testoval zatím nejúčinnější lék na rakovinu mízních uzlin.

Zprávu o úmrtí Antonína Holého oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd. Holý v něm pracoval desítky let. Byl to velmi skromný člověk, který si podle Zdeňka Havlase zasloužil Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. "Neuvěřitelně trpělivý a neuvěřitelně pracovitý a neuvěřitelně důvěřoval tomu, co dělá," prohlásil Havlas.

Úspěch Holého tkvěl především v tvrdé práci. "Protože on byl opravdu velmi tvrdě pracující vědec. Věnoval tomu všechno a měl zřejmě i tu špetku štěstí, která je v tomto oboru potřeba. A dokázal to všechno skloubit dohromady a měl dobré spolupracovníky," zavzpomínal na Holého jeden z jeho žáků, biochemik Zlatko Janeba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčiny úspěchu preparátů i světového věhlasu Antonína Holého objasnil Zdeněk Havlas, bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd

Sám Holý poukazoval na to, že velkou roli ve výzkumu hraje i náhoda.

"Ta někdy měla obrovskou roli. Vy musíte najít náhodou nějakým způsobem účinek látky, potom náhodou najít vhodného partnera, který se tím zabývá, protože to už já dělat nemohu. A pak musí být spousta náhod, které určují směr vývoje léku," zavzpomínal před časem vědec na Radiožurnálu.

Irena Krumlová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd řekla, že v Holého práci teď pokračují čtyři týmy vědců.

"Vloni oslavil profesor Holý 75 let a poté ukončil svoji činnost v ústavu. Byl emeritním profesorem a v podstatě dozoroval zpovzdálí lidi ze své skupiny. Byl s nimi v kontaktu a velmi ho těšila práce, kterou mladí odvádějí,“ dodala Krumlová.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme