Zemřel dirigent Libor Pešek, který vedl královský orchestr v Liverpoolu. Bylo mu 89 let

Ve věku 89 let v neděli zemřel dirigent Libor Pešek. Informaci České televize potvrdil ředitel Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) Jan Hasenöhrl. Příznivec a propagátor Sukovy tvorby Pešek získal světové renomé zejména jako šéfdirigent Královského liverpoolského filharmonického orchestru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dirigent Libor Pešek

Dirigent Libor Pešek | Foto: Jana Pertáková | Zdroj: Český rozhlas

Jako umělecký ředitel a šéfdirigent liverpoolského královského orchestru Pešek působil v letech 1987 až 1997. Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice v roce 1996 obdržel Řád britského impéria. O rok později dostal z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy I. stupně.

V roce 2013 převzal od zástupců společnosti Supraphon diamantovou desku za 635 000 prodaných nosičů. Před čtyřmi lety získal cenu klasické hudby Classic Prague Awards v kategorii za celoživotní přínos.

Dirigent Hrůša bude hudební ředitel Královské opery v Londýně. ‚Dvořák i Janáček se tam už hrají,‘ říká

Číst článek

V mládí Pešek studoval hru na klavír, trombón a violoncello. „Pro dirigenta je dobré mít zkušenosti s nějakým smyčcovým nástrojem a klavír je nutný, aby si v mládí mohl přehrávat partitury, které později už jenom čte,“ uvedl dříve Pešek. Dirigent podle Peška musí být také dobrý psycholog s velkou empatií.

Milovník aut, jazzový fanoušek a také náruživý pozorovatel hvězd Pešek vystupoval už jako gymnazista s vlastním jazzovým bigbandem. Později absolvoval obor dirigování na pražské Akademii múzických umění.

V 50. a 60. letech založil soubory Komorní harmonie a Sebastian orchestr, od následující dekády hostoval u různých domácích i zahraničních orchestrů.

Počátkem 80. let vedl Pešek krátce Slovenskou filharmonii, v letech 1981 až 1990 byl stálým hostem České filharmonie. Poté se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a před koncem své aktivní činnosti zastával post hlavního dirigenta ČNSO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme