Zemřel ekonom, osobnost Pražského jara 1968 Věnek Šilhán

Vě věku 82 let zemřel český politik a ekonom Věnek Šilhán. Patřil k významným osobnostem Pražského jara 1968.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věněk Šilhán

Věněk Šilhán | Foto: redakce Post Bellum

Významně se angažoval v období tzv. Pražského jara, jako delegát mimořádného (tzv. vysočanského) XIV. sjezdu KSČ byl zvolen do funkce zastupujícího tajemníka ÚV KSČ za Alexandera Dubčeka.

Po nástupu Gustava Husáka do funkce prvního tajemníka ÚV KSČ byl nucen odejít z veřejného života, pracoval v dělnických profesích. Stal se signatářem Charty 77. V listopadu 1989 patřil ke spoluzakladatelům Občanského fóra, a koncem téhož roku se stal poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V roce 1990 se vrátil na VŠE a následující rok působil jako její rektor.

Věnka Šilhána připomněla pro Radiožurnál mluvčí Charty 77 Eva Kantůrková: "Věnek Šilhán byl přítel, kterého jsem si nesmérně vážila pro jeho zásadovost, vzdělání i osobní statečnost. Je to velká škoda, když lidé tohoto druhu zemřou, ale útěchou je to, co po sobě zanechají."

Milan Kopp, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme