Zemřel europoslanec Jiří Havel

Po dlouhé nemoci zemřel dnes ráno ve Vídni europoslanec Jiří Havel (ČSSD). ČTK to oznámil jeho tchán Rudolf Mihola. Havel byl dříve místopředsedou vlády pro ekonomiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Havel, europoslanec | Foto: Tomáš Adamec

Jiří Havel vystudoval v roce 1982 Vysokou školu ekonomickou. V osmdesátých letech byl členem KSČ. Počátkem 90. let skončil jeho pokus o vytvoření nové politické strany Nezávislá levice neúspěchem. Od 90. let pak pracoval s odbornými komisemi ČSSD.

V roce 1997 do této strany vstoupil a podílel se na tvorbě všech programů strany. V poslední době působil jako mluvčí stínové vlády ČSSD pro ekonomiku.

Do Evropského parlamentu byl zvolen v roce 2009 a stal se členem jeho rozpočtového výboru.

„Samozřejmě mě to velmi mrzí, je to škoda. Byl to jeden z mála ekonomických odborníků. Myslím si, že patřil mezi aktivnější poslance. Bohužel mu nemoc nedovolovala naplno se zapojit do práce,“ říká místopředseda Evropského parlamentu za ODS Oldřich Vlasák.

Zpráva o úmrtí Havla osobně zasáhla i místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka: „Pro mě je to neuvěřitelně těžká zpráva, protože jsme s Jirkou pracovali na programu sociální demokracie. Já si to bez něho do budoucna nedovedu představit.“

Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je jeho smrt pro českou politiku ztráta.

„Byl to velice vážený člen sněmovny. Tím, že už byl těžce nemocný dlouhou dobu, tak vysloveně chyběl ve sněmovně. Byl to člověk výrazně proevropský. Člověk, který se rozmyslel, než něco řekl. Bude tam chybět.“

V Evropském parlamentu by měl Jiřího Havla nahradit Vojtěch Mynář, předseda sociálnědemokratického klubu v ostravském zastupitelstvu.

ČRo 1 - Radiožurnál, Wikipedia, public domain - volné dílo, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme