Ve věku 73 let zemřel písničkář a kytarista František Nedvěd, proslavily ho hity Kočovní herci či Jablůňka

Ve věku 73 let v neděli zemřel zpěvák a kytarista František Nedvěd. Informaci zveřejnil na sociální síti jeho syn Vojtěch Nedvěd. „S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta,“ napsal. V předchozích dnech médiím řekl, že se otci vrátila rakovina plic a kvůli zhoršení zdravotního stavu jej odvezl do nemocnice.

Praha (Aktualizováno: 1:08 19. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Nedvěd | Zdroj: Profimedia

Folkový písničkář František Nedvěd se narodil 19. září 1947. Od sedmdesátých let hrál se svým bratrem Janem a skupinou Brontosauři, hráli i ve Spirituál Kvintetu.

Největší školu mi dalo hraní v hospodě, kde se zpívalo a hrálo. Kromě hraní jsem se tam naučil také chytat druhé a třetí hlasy,“ vzpomínal loni na své začátky pro Český rozhlas. 

Poté, co Nedvědi neprorazili jako „bigbíťáci“, vrhli se oba bratři na trampskou muziku a country. Písničky Brontosaurů či Spirituál Kvintetu, jehož byli Nedvědové hybnou silou, hrával u táboráků každý, kdo uměl na kytaru aspoň tři akordy. O popularitě těchto písničkářů nejlépe svědčí fakt, že v roce 1996 přišlo na jejich koncert na Strahovském stadionu kolem 60 tisíc lidí.

Vyprodaný Strahov

„Na vyprodaný koncert na Strahově vzpomínám často jako na neopakovatelný zážitek, ale který jsem si v onen slavný den vůbec neužil. Měl jsem novou kytaru, která mi nehrála úplně nejlépe. A také jsem měl velkou trému. Viděl jsem tam v publiku ty tisíce lidí a musel jsem si vytvořit takový svůj ochranný val. To byl náš životní koncert,“ vzpomínal. 

V roce 1997 se však cesty bratrů rozešly a poté vystupoval sám či s jinými skupinami. Od roku 2011 koncertoval opět společně s bratrem Janem, nahráli album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 se opět osamostatnil, občas spolupracoval s kapelou Tiebreak, někdy se synem Vojtou.  

V rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka před dvěma roky bilancoval svůj život a došel k názoru, že se mu splnila všechna přání. „Je fůra zlomů v životě mým, který jsem prožíval se vší úctou a se vší pokorou. Mám takovej pocit, že se mi v životě splnilo, co jsem chtěl, co jsem si předsevzal. Až na to zdraví, ale to se nedá nic dělat, to souvisí s věkem. Jinak jsem šťastnej člověk. Mám za sebou velmi pestrý život,“ řekl.

vtk, šte, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme