Zemřel generálporučík Vladimír Nedvěd, nositel Řádu Bílého lva

V Austrálii tento týden zemřel generálporučík Vladimír Nedvěd, který byl poslední žijícím velitelem 311. bombardovací peruti RAF. Vyznamenal se mimo jiné záchranou svých kamarádů z hořícího letedla, ale také odvážným útěkem z Československa po komunistickém puči v roce 1948.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Vladimír Nedvěd

Generálporučík Vladimír Nedvěd | Foto: Archiv Jiřího Rajlicha

„Setkali jsme se pak po roce 1989 přímo v Praze a dopisovali jsem si až do relativně nedávné doby, než ho těžká choroba upoutala definitivně na lůžko.

Byl to velice příjemný, mladistvě vyhlížející člověk, který už jenom svým vzezřením a držením těla nezapřel v sobě toho prvorepublikového mladého důstojníka,“ vzpomíná na Nedvěda historik Jiří Rajlich, který se s ním osobně znal.

Nedvěd na sebe poprvé významně upozornil už v prosinci 1940, když po startu k jednomu z prvních bojových letů jeho letoun havaroval a začal hořet. On jako jediný přežil relativně bez úhony a zachraňoval své kamarády z hořícího letounu, ve kterém vybuchovalo střelivo a pumy.

Jiří Rajlich upozorňuje i na další významnou misi Vladimíra Nedvěda. „Jeho válečná činnost je spojena především s 311. československou bombardovací perutí, které velel. Ale později, v roce 1944, absolvoval bojovou stáž na Dálném Východě, přímo v Barmě, a nezůstalo jen u administrativní stáže. Vymohl si bojové lety a letecky zásoboval obklíčené britské jednotky v Barmě.

Nedvěd za svou činnost získal řadu vyznamenání, mimo jiné Řád britského impéria nebo Řád Bílého lva.

Eva Rajlichová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme