Zemřel herec Ilja Prachař

České umění ztratilo další výraznou osobnost. Večer ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel herec Ilja Prachař. Oznámila to rodina zesnulého. Prachař během své dlouholeté kariéry vytvořil desítky rolí v divadle a na filmovém plátně. V paměti několika generací zůstane zapsán jako Trautenberk z Krkonošských pohádek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilja Prachař | Zdroj: ČTK

Ijla Prachař se narodil 30. dubna 1924 v Malenovicích u Zlína. K divadlu se poprvé dostal na vojně, kde účinkoval v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého.

Postupně prošel divadly ve Zlíně a Ostravě a roku 1954 zakotvil v Praze. Nejprve v Divadle S. K. Neumanna a od roku 1959 v Divadle na Vinohradech, kde působil až do odchodu do penze v roce 1990.

Diváci si ho mohou pamatovat například jako Orgona z Tartuffa, Falstaffa z Veselých paniček windsorských či advokáta v Ibsenově Noře. Divadlo Prachařovi učarovalo nejenom coby herci, ale sám také napsal několik her, které se ve své době hrály s úspěchem na jevištích.

Ve filmu Ilja Prachař zazářil například ve snímcích Král Šumavy, Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci nebo Světáci. Oceňovaná byla také jeho práce v dabingu - v roce 1997 získal za své výkony v této disciplíně Cenu Františka Filipovského. Natočil také mnoho rozhlasových her.

Marián Vojtek, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme