Zemřel herec Jan Tříska. Podlehl zraněním, která utrpěl při sobotním pádu z Karlova mostu

V noci zemřel herec Jan Tříska, bylo mu 80 let. Radiožurnálu to potvrdil jeho kolega Jan Hrušinský. Tříska v sobotu spadl z pražského Karlova mostu a utrpěl vážná zranění.

Praha (Aktualizováno: 10:08 25. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Jan Tříska

Herec Jan Tříska | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Od pondělí měl přitom Tříska natáčet nový film Na střeše režiséra Jiřího Mádla. Jan Tříska má za sebou řadu úspěšných filmů, například Obecnou školu. Za svou divadelní práci získal Cenu Alfréda Radoka.

V sobotu hovořily první informace o tom, že muž z mostu skočil. „Nemůžeme nic takového potvrdit, událost stále vyšetřujeme," řekl v neděli mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

„Podle informací z tísňové linky víme, že se na incidentu nepodílel nikdo další. Definitivně to ale vyloučit nemůžeme,“ doplnil pro Radiožurnál Hulan.

Dále uvedl, že se jednalo o osmdesátiletého muže, tedy ve stejném věku jako herec Tříska. „Mohu potvrdit, že se jednalo o muže ročník 1936, tedy ve věku 80 let,“ uvedl Hulan.

K incidentu došlo v sobotu krátce po 16. hodině. Pro Třísku následně skočili dva cestující z okolo projíždějící lodi a až do příjezdu záchranářů ho oživovali, uvedl server Blesk.cz.

„Když ho záchranáři přebírali, měl už obnovenou srdeční funkci," sdělila v sobotu mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Musel se podepisovat jako Igor Hnízdo

Nezapomenutelný Romeo v legendární inscenaci Národního divadla - právě tahle role udělala z Jana Třísky hvězdu. Později využil i další herecké příležitosti v Městských divadlech pražských a také v Divadle za branou, které spoluzakládal s režisérem Otomarem Krejčou.

A jeho talent neunikl ani filmařům - s Magdou Vašáryovou si zahrál třeba v poetickém filmu Radúz a Mahulena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Tříska zemřel ve věku 80 let.

Původně chtěl být Jan Tříska tanečníkem, nakonec ale vystudoval divadelní fakultu AMU a u herectví zůstal, často o své práci přemýšlel. „Ne mnoho herců s tím bude souhlasit, ale myslím si, že býti šoférem sanitky nebo šoférem autobusu nebo, když už se chcete hodně vytahovat, býti kapitánem letadla má s herectvím mnoho společného. Herectví je služba veřejnosti,“ řekl Radiožurnálu.

V Československu byl velmi populární, ale jeho občanské postoje a blízké přátelství s Václavem Havlem se nezamlouvaly komunistickému režimu. V roce 1977 proto herec s manželkou Karlou a dvěma dcerami odešel do emigrace, a to doslova s pár kufry v ruce. „Když prcháte s dvěma malýma dětma, tak s sebou neberete nic zbytečného,“ dodal.

Herec Jan Tříska | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Filmy a seriály, kde se objevil, se nesměly vysílat - třeba úspěšná televizní řada F. L. Věk na motivy románu Aloise Jiráska skončila v trezoru. Janu Třískovi se povedlo prosadit ve filmu i divadle i ve Spojených státech. Natočil tam mimo jiné filmy Nevěrně tvá, Semtex blues a další.

Po sametové revoluci slavil obrovský úspěch jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola. „I malé děti mě žádají o podpis do třeba čítanky, ale upozorňují mě: prosím vás, nesmíte se mi podepsat jako Jan Tříska, musíte se mi podepsat jako Igor Hnízdo, což mně značně lichotí,“ dodal herec.

Jan Tříska byl nejen skvělým hercem, ale měl příkladný životní styl - nepil alkohol, nekouřil a rád běhal. Po roce 1989 se vrátil do povědomí už ve zmíněném snímku Obecná škola Jana Svěráka. Možná trochu symbolicky byl jeho poslední filmovou rolí dědeček ve filmu Po strništi bos téhož režiséra.

Andrea Kubová, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme