Zemřel historik Dušan Třeštík

Ve věku 74 let zemřel v noci na dnešek historik a publicista Dušan Třeštík. Specializoval se na dějiny raného a vrcholného středověku ve středovýchodní Evropě v 6. až 12. století, dějiny kultury a teorii historie. Vyjadřoval se však i k současným politickým a kulturní otázkám. Jeho specifické názory na historii zaznívaly často i na vlnách Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušan Třeštík | Zdroj: ČTK

Dušan Třeštík se narodil v roce 1933 v Teplicích. Vystudoval historii na Karlově univerzitě a od roku 1958 pracoval v Historickém ústavu Akademie věd ČR. Historii studoval také ve Francii a v Německu.

Specializoval se na starší české a středoevropské dějiny, jeho disertací byla monografie o Kosmově kronice. Kromě toho se zabýval společenskými strukturami raně středověké střední Evropy a srovnávací mytologií.

Publikoval řadu knih a studií, nemohl ale působit na univerzitě a samozřejmě ani vystupovat veřejně. Teprve po roce 1989 se intenzivně věnoval veřejné činnosti jako nezávislý intelektuál a publicista. Spolupracoval s Nakladatelstvím Lidové noviny, pro které redigoval prestižní řadu České dějiny.

Dušan Třeštík byl členem Centra pro teoretická studia, působil ve Vědecké radě Akademie věd ČR a byl členem Centra medievistických studií. Od roku 1997 pracoval na volné řadě monografií věnované nejstarším dějinám Čech a střední Evropy. Kromě toho se zabýval i teorií historiografie. Letos v únoru byla Dušanu Třeštíkovi udělena čestná medaile Vojtěcha Náprstka AV ČR za zásluhy o popularizaci vědy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dušan Třeštík

Robert Tamchyna, Milan Kopp, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme