Zemřel historik Petráň, zabýval se hospodářskými a sociálními dějinami středověku

Ve věku 87 let zemřel v neděli český historik Josef Petráň. Na webu to oznámil Ústav dějin Univerzity Karlovy a archiv Univerzity Karlovy, který Petráň dlouho vedl. Ve svém díle se zabýval především hospodářskými a sociálními dějinami pozdního středověku a raného novověku. Byl nositelem státního vyznamenání, medaile Za zásluhy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 87 letech zemřel 3. listopadu český historik Josef Petráň (vpravo na snímku z 11. října 2005)

V 87 letech zemřel 3. listopadu český historik Josef Petráň (vpravo na snímku z 11. října 2005) | Foto: Veis David | Zdroj: ČTK

„Profesor Petráň byl inspirujícím a formujícím učitelem a kolegou. Byl nepřehlédnutelnou osobností, která po dlouhá léta zásadně ovlivňovala směřování Ústavu dějin a archivu i celé univerzity,“ uvedl Ústav dějin. Pohřeb bude mít v rodinném kruhu, rozloučení s akademickou obcí je naplánováno na začátek nového roku, řekl ředitel ústavu Petr Svobodný.

Petráň byl držitelem mnoha ocenění. Kromě medaile Za zásluhy získal třeba čestný doktorát Jihočeské univerzity, Jubilejní medaili UK nebo čestné členství České archivní společnosti.

Petráň se narodil 23. srpna 1930 v Ouběnicích. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval dějepis a český jazyk. „Jeho pozornost zprvu patřila starším českým hospodářským a sociálním dějinám,“ uvedl ústav. Zabýval se také regionálními dějinami, vydal několik prací o rodné obci Ouběnice, na které popsal dějiny českého venkova.

Zajímal se i o dějiny Univerzity Karlovy, o jejíž historii vydal několik prací. Podle Svobodného byla jeho posledním velkým dílem kniha Filozofové dělají revoluci. Zabýval se v ní dějinami filozofické fakulty. Příští rok by měla ještě vyjít publikace věnovaná čestným doktorátům, které Univerzita Karlova udělovala.

V roce 1990 byl Petráň jmenován profesorem. Na Univerzitě Karlově působil také jako prorektor pro studium a záležitosti studentů a v letech 1992 až 2005 byl ředitelem Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy. „Pan profesor pracoval do poslední chvíle, zůstával v kontaktu s naším ústavem,“ řekl Svobodný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme