Zemřel generál Klemeš, poslední československý parašutista vysazený z Británie

V 95 letech zemřel generál Jaroslav Klemeš, poslední ze stovky parašutistů, kteří za druhé světové války seskočili do okupovaného protektorátu. Byl příslušníkem výsadku Platinum, který měl za úkol pomáhat odbojovému hnutí na Českomoravské vysočině. Od akce ho neodradily ani tragické osudy jeho předchůdců.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Jaroslav Klemeš. Archivní foto z roku 2013.

Generálporučík Jaroslav Klemeš. Archivní foto z roku 2013. | Zdroj: ČTK

„Jednou jsme řekli ano, že na to jdeme, tak jdeme, ať se stane cokoliv. Takže jsme se nebáli a chtěli jsme úkol splnit. Rádi jsme šli do akce, protože lidí, kteří pomůžou domácímu odboji, bylo třeba,“ vzpomínal Jaroslav Klemeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shodili nás na metr přesně, vzpomínal na svůj seskok do protektorátu Jaroslav Klemeš. Zemřel ve věku 95 let, jako poslední z československých parašutistů vysazených za druhé světové války z Británie

Z Protektorátu odešel na začátku roku 1940. Přes Balkán se dostal do Francie a po její porážce do Británie. Speciálním výcvikem prošel v roce 1941, kdy ho oslovili zpravodajští důstojníci československého vojska.

„Vypravovali o tom, jak by domácí odboj potřeboval pomoci, a hledají nějaké lidi, kteří by byli ochotní a šli by na to.“ Britové poslali Jaroslava Klemeše do akce na začátku roku 45.

„Každej z nás věděl, že je to nebezpečný, ale všichni jsme si říkali: ‚Snad to přežiju.‘ Já jsem činil taky tak, snad jsem šikovnej, snad to přežiju.“

Seskočil u Nasavrk. Parašutisté na Českomoravské vysočině pomáhali odbojovému hnutí, hlavně organizovali leteckou přepravu vojenského materiálu.

Vězení za protistátní spiknutí

„Musela se najít nějaké plocha, pokud možno vzdálená od komunikace, aby tam byl dost velký prostor, aby padáky nelétaly někam na strom a nezachytily se, to je hroznej problém potom. Pak bylo na to heslo, přilítlo nám to a bylo to hotový. Když vám to přijde, je to hrozná nádhera,“ popisoval.

Letadlo a místo shozu Jaroslav Klemeš navigoval pomocí radiomajáku Eureka. Ke konci války se přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem.  Komunistický režim ho dva roky věznil za údajné protistátní spiknutí. 

Za své zásluhy Klemeš získal Československý válečný kříž a další ocenění. Za komunismu byl perzekuován, v roce 1968 a v roce 1990 rehabilitován. V roce 1997 mu byla udělena Medaile za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád Bílého lva.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme