USA 0:1 Česko

Zemřel hudební skladatel a bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch, bylo mu 70 let

Zemřel hudební skladatel a bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch. Bylo mu 70 let. Působil jako šéf opery Národního divadla nebo České filharmonie. Na tomto místě ho po skončení funkčního období a neshodách s některými členy orchestru vystřídal v červenci 2009 Vladimír Darjanin. O rok později - v době kdy byl Riedlbauch ministrem kultury - pak Darjanina z funkce ředitele České filharmonie odvolal. Oznámila to jeho manželka Yvetta Koláčková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 70 letech zemřel v pražské nemocnici hudební skladatel, kulturní manažer, bývalý šéf České filharmonie a ministr kultury Václav Riedlbauch. | Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons | Zdroj: CC BY-SA 3.0

Riedlbauch se narodil 1. dubna 1947. Po absolutoriu Pražské konzervatoře a studia skladby na Akademii múzických umění v Praze pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, poté na katedře skladby Hudební a taneční fakulty AMU, kterou v letech 1990 až 2004 vedl.

Je autorem řady komorních a orchestrálních skladeb, jeho celovečerní balet Macbeth se na Nové scéně Národního divadla hrál od roku 1984 po šest sezon. Riedlbauch obdržel řadu ocenění ve skladatelských soutěžích.

„Václav Riedlbauch věnoval mnoho své energie popularizaci vědy, historie a kultury ve všech jejích projevech také na Vysoké škole ekonomické v Praze jako iniciátor výuky oboru Arts management,“ píše rodina. | Foto: Yvetta Koláčková | Zdroj: Archiv rodiny

Vedle své tvůrčí a pedagogické činnosti se zabýval hudebním a divadelním managementem i kulturní politikou v oblasti kreativní kultury. Byl uměleckým šéfem Opery Národního divadla, programovým ředitelem tehdejšího Paláce kultury, šéfproducentem nakladatelství Panton a ředitelem České filharmonie (2001 až 2009). Inicioval přehlídku soudobé evropské tvorby Pražské premiéry, zaměřenou na prezentaci tvorby současných českých a evropských skladatelů.

Podle dobových dokumentů a pamětníků se v listopadových dnech roku 1989 z titulu své funkce v ND postavil na stranu hroutící se komunistické moci. Ještě v listopadu 1989 z divadla odešel.

Vyřešení sporů mezi šéfy galerie a filharmonie

Václav Riedlbauch byl členem Správní rady Nadace Bohuslava Martinů nebo stálé soutěžní komise Pražského jara. Působil v expertním týmu pro koncepci Národního divadla, v letech 2009 a 2010 zastával funkci ministra kultury v úřednické vládě Jana Fischera.

Přes charakter kabinetu učinil několik důležitých kroků. Převedl Galerii Rudolfinum pod Uměleckoprůmyslové muzeum, čímž vyřešil spor mezi ředitelem galerie Petrem Nedomou a Vladimírem Darjaninem, tehdejším generálním ředitelem České filharmonie, pod níž galerie spadá. Převedl také Laternu magiku pod Národní divadlo a začal mluvit o možném odvolání šéfa Národní galerie Milana Knížáka. Na rozdíl od svého předchůdce Václava Jehličky podporoval živou kulturu, k níž měl blízko. Na Vysoké škole ekonomické inicioval výuku oboru Arts management.

ČTK, Alena Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme