Zemřel hudební skladatel Karel Svoboda

Česká populární hudba ztratila jednoho ze svých největších autorů. Vynikající hudební skladatel Karel Svoboda s největší pravděpodobnostá odešel ze světa dobrovolně, a to ve věku nedožitých 69 let. Jeho písně si osvojilo několik generací posluchačů a čeští přední interpreti s nimi slavili úspěch doma i daleko za hranicemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Svoboda | Foto: Michal Novotný

Karel Svoboda se narodil roku 1938 v Praze. Původně studoval stomatologii na Univerzitě Karlově, ale jeho nadání ho naplno nasměrovalo k hudbě. V padesátých a šedesátých letech byl členem populární rockové skupiny Mefisto a komponoval pro Laternu Magiku i divadlo Rokoko.

Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, ale jeho písně se staly hity i v podání jiných předních zpěváků, Heleny Vondráčkové, Václava Neckáře, Marty Kubišové, Petry Janů, Jiřího Korna, Lucie Bílé, Hany Zagorové, Leony Machálkové, Daniela Hůlky a mnoha dalších.

Generace posluchačů si osvojily Svobodovy písně jako je Lady Carneval, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Stín katedrál, Hej, hej baby, Yveta, Čau lásko, Jsi můj pán.... Napsal i filmovou hudbu pro pohádky Sůl nad zlato, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí či Tři oříšky pro Popelku, nebo televizní seriál Včelka Mája. Stejně tak hudbu k několika celovečerním filmům.

Jeho talent ocenili i návštěvníci muzikálů, na kterých se autorsky podílel, vzpomeňme jen tituly Monte Cristo nebo Dracula.

Dílo Karla Svobody významně ovlivnilo českou populární hudbu a jeho talent a umění bude chybět nejen jí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme