Zemřel Hugo Marom, Wintonovo dítě a bojovník za stát Izrael

Ve věku 89 let zemřel v Tel Avivu pilot a bojovník za izraelský stát Hugo Marom. Brněnský rodák v srpnu v roce 1939 odcestoval vlakem, který vypravil Nicolas Winton, do Anglie. Po druhé světové válce se vrátil do Československa a působil v tajném vojenském programu, který měl pomoci izraelskému státu. Tam odletěl v roce 1949 a několik let aktivně bojoval za židovský stát. Potom se Marom zasazoval o rozvoj vztahů mezi československem a Izrealem. 

Tel Aviv (Aktualizováno: 16:28 7. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hugo Marom se narodil v Brně v říjnu 1928 jako Hugo Meisl. Po nacistické okupaci se spolu se svým bratrem dostal do posledního transportu takzvaných Wintonových dětí. V Británii, kde prožil válečná léta, se Hugo vyučil obuvníkem, potom získal stipendium na technické škole.  Kromě studia ale procházel i kurzem předvojenské přípravy a teoretickým leteckým výcvikem.

Později vzpomínal, že jeho zájem o letadla vznikl zřejmě po návštěvě židovského hřbitova v Židenicích: „Vyjdeme ze hřbitova a tu je nějaká stíhačka, to už bylo za okupace, takže zřejmě německá, a motor byl naším směrem, ocas naším směrem, málem jsme nemohli stát. Tam byl začátek té startovací dráhy. Jako kluci jsme takhle zblízka nikdy letadlo neviděli, a mě to nějak chytlo.“

Po osvobození Československa se Hugo s bratrem vrátili. Zjistili, že rodiče zemřeli v koncentračním táboře. Hugo pak začal studovat vysokou školu, obor strojní inženýrství. Brzo ho kontaktovali Izraelci s nabídkou kurzu pro vojenské piloty.

Ten absolvoval v Olomouci už jako dobrovolník vznikající izraelské armády Hagana. Krátce nato se vystěhoval do Izraele, kde sloužil jako důstojník v leteckých silách. Účastnil se několika izraelsko-arabských válek.

Nové příjmení vzniklo omylem

„Ben Gurion (první izraelský premiér – pozn. redakce) řekl několikrát veřejně, že kdyby nebylo v roce 1948 československé pomoci, nebyl by dnes stát Izrael. Já si pamatuju, jak se poprvé ty české spitfiry objevily nad Naserem, egyptská armáda byla asi 35 nebo 40 kilometrů od Tel Avivu a najednou piloti zaútočili a armáda se otočila a utekla, a to byl ten převrat,“ vzpomínal.

V nové vlasti začal používat jméno Hugo Marom - omylem mu ho změnila úřednice, a to vlastně trochu symbolicky. Marom totiž znamená v hebrejštině nebesa.

I po ukončení vojenské služby u létání zůstal. Podílel se třeba na výstavbě nových letišť. Mimo práce měl jeho kladný vztah k létání velký význam i pro osobní život.

V průběhu zmíněného vojenského výcviku v Československu poznal svou budoucí ženu Martu. V Izraeli se vzali a usadili se v Tel Avivu. Hugo Marom zemřel jen několik roků po Martě.

Americký fond připravil ve spolupráci se serverem iROZHLAS.cz a Českou televizí dokument o jeho fasicující životní cestě. Více tady.

Jakub Horáček, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme