Zemřel Ivan Medek

V Praze dnes zemřel někdejší kancléř bývalého prezidenta Václava Havla, novinář a muzikolog Ivan Medek. Bylo mu 84 let. Podle Medkovy manželky Heleny její muž zemřel "na nemoci a na stáří".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Medek | Foto: Jan Rosenauer

Medek působil jako hudební publicista, teoretik a kritik. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a po útoku StB na svou osobu emigroval v roce 1978 do Rakouska. Tam působil jako jeden z komentátorů Hlasu Ameriky a svými relacemi přispěl k tomu, že činnost Charty 77 i dalších opozičních skupin vešla do širšího povědomí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medailonek Ivana Medka připravil Martin Křížek

Do Československa se Medek vrátil v roce 1990 a o tři roky později přijal Havlovu nabídku, aby řídil odbor vnitřní politiky prezidentské kanceláře.

Petruška Šustrová v Odpoledním Radiožurnálu zdůraznila, že jeho hlášení "Ivan Medek, Hlas Ameriky", znal každý v 70. a 80. letech. "Byl to člověk, který se snažil o návrat občanství. Byl to člověk, u kterého vás automaticky napadne, že byl velice slušný. A také neznám nikoho, kdo by mu mohl nějakou neslušnost, nepoctivost, nečestnost - vytknout. Byl to prostě báječný chlapík," zdůraznila Šustrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ivana Medka vzpomíná novinářka Petruška Šustrová

Na svého někdejšího kancléře vzpomínal i tehdejší prezident Václav Havel: "Byla to vzácná osobnost, měl takový zvláštní nadhled, ironii. Některé věci bral velmi vážně, někdy byl velmi pevný, až jako paličatý a zároveň neobyčejně tolerantní."

Bývalý ředitel českých redakcí Rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky Pavel Pecháček se s Ivanem Medkem znal ještě před rokem 1968. "On byl vlastně z republiky vyštván. Policie ho vyvezla za Prahu, zbila a dovedla k přesvědčení, že musí odejít, jinak by ho mohli zabít."

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ivana Medka vzpomíná novinářka Petruška Šustrová

"On byl obrovský talent, člověk statečný, byl to charakter. Byl to člověk hluboké víry," zdůraznil Pecháček. "Byl noblesní člověk."

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Ivana Medka se hovořilo také v pořadu Stalo se dnes

Ivan Medek byl nositelem řádu T. G. Masaryka z roku 1991, v roce 1999 dostal medaili Za zásluhy a před dvěma roky pak Cenu Ferdinanda Peroutky.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme