Zemřel Jan Špáta

Po krátké těžké nemoci zemřel jeden z nejvýznamnějších představitelů současného českého dokumentárního filmu Jan Špáta. V říjnu by mu bylo 74 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Špáta | Zdroj: ČTK

Jan Špáta od roku 1957 pracoval jako kameraman filmových týdeníků, reportážních a dokumentárních filmů. Nejvýznamnějším spolupracovníkem pro něj byl Evald Schorm. Tato spolupráce silně ovlivnila i jeho touhu po samostatné režii - prvním autorským filmem Největší přání z roku 1964 se datuje jeho samostatná režijní tvorba.

V roce 1967 vyučoval na Hochschule fur Gestaltung v Ulmu v tehdejším západním Německu, v letech 1992 až 2006 byl pedagogem pražské FAMU, v roce 1996 byl jmenován docentem, v roce 2002 profesorem. Byl i autorem i bilančního knižního rozhovoru Okamžiky radosti a knihy esejů Mezi světlem a tmou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za dílem Jana Špáty se ohlíží Michaela Vetešková

Za 41 let filmařské dráhy pracoval jako kameraman na stovkách dokumentárních filmů. Natočil také více než stovku autorských filmů, za které dostával ceny na domácích i zahraničních filmových festivalech.

Mezi filmaři koluje věta: "Jan Špáta - českých dokumentaristů táta." A přesně vyjadřuje to, že Jan Špáta svou tvorbou ovlivinil celou generaci středoevropských režisérů. Svým studentům říkával: "Nejlepší témata musí člověk dolovat ze sebe. Hledat, co ho bolí, co ho těší, čím je posedlý. To, k čemu má nějaký citový vztah. Pak je šance, že ho to bude bavit a udělá to dobře."

Proto se ve filmech Jana Špáty zrcadlily všechny fáze lidského života: otázky hledání jeho smyslu, hodnota přátelství a lásky.A taky vyrovnávání se s realitou stárnutí, konce života, smrti.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme