Zemřel jeden ze zakladatelů českého anarchismu Jakub Polák

Ve věku šedesáti let zemřel jeden ze zakladatelů českého anarchismu Jakub Polák. V devadesátých letech stál u zrodu několika anarchistických organizací a vedl časopis A-kontra. Zabýval se sledováním neonacistických aktivit a vystupoval na obranu občanských práv Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svíčka | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Byl velmi výraznou postavou, byl skutečně tím, kdo zejména v prvních pěti ročnících časopisu A-kontra, ale i na mnoha veřejných vystoupeních dával českému anarchismu tvář,“ uvedl spolupracovník Jakuba Poláka a politolog Onřej Slačálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Jakubu Polákovi mluví jeho někdejší spolupracovník a politolog Onřej Slačálek ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Dodal, že pro Jakuba Poláka byl anarchismus „filozofií konkrétní aktivity“, ať už to byl odpor proti krajní pravici, radikalizace ekologického hnutí nebo squatting.

„Squatterské aktivity tady jsou, byť bohužel zdaleka nejsou tak silné, jako v některých západních zemích. Setkal se také s poměrně tvrdou represí. Vedle toho je tady celkem silná Antifašistická akce, organizace věnující se konfrontaci krajní pravice. A jsou tady i další anarchistické skupiny věnující se třeba kulturní činnosti, vydávání časopisů a tak dále,“ uvedl Ondřej Slačálek.

Pro Jakuba Poláka podle něj byla velmi důležitá podpora a spolupráce s romskými iniciativami.

Jakub Polák | Foto: Jan Rosenauer

„Vlastně když jsme my jako jeho mladší přátelé se hodně vzhlíželi v některých radikálních hnutích třetího světa, tak on je s námi do jisté míry sdílel. Vždycky nám ale říkal: ‚No ale ten Chiapas máte tady, mezi českými Romy,“ vysvětlil Ondřej Slačálek.

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme